П`ятниця, 19.04.2024, 19:37
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Листопад » 12 » Конспект підсумкового комплексного заняття в підготовчій до школи групі, тема: «Чарівниця зима»
22:35
Конспект підсумкового комплексного заняття в підготовчій до школи групі, тема: «Чарівниця зима»

конспекти занять

Мета :Виховувати в дітях почуття прекрасного, любов до природи, до рідного краю через образотворче мистецтво, музику, поезію. Розвивати вміння давати естетичні оцінки, висловлювати судження, співвідносити за настроєм зразки живопису, музики, поезії. Викликати емоційний відгук на художній образ. Продовжувати удосконалювати художньо-мовні виконавські навички дітей при читанні віршів, співі пісень; прищеплювати чуйність до поетичного слова. Вчити дітей розрізняти відтінки настроїв, зміну характеру музики. Передавати настрій, характер музики в співі, в русі, танці. Створювати власні танцювальні імпровізації.Збагачення та активізація словника:Старовинні назви місяців: хмурень, Лютов, снігових; балет, балерина, блакить.Репродукції картин:І.Вельц «Іній»; И.Грабарь «Лютнева блакить»; А.Саврасов «Зима». Аудіозапис музичних творів: П.І. Чайковський «Зимові мрії», «На трійці»; А.Вівальді «Зима»; Свиридов «Заметіль» (вальс). Відеозапис фрагмента з балету «Лускунчик» П.І. Чайковського «Снігова буря».Обладнання та матеріали:Музичний центр, комп'ютер, султанчік (білі та сріблясті).Попередня робота:Спостереження за зимовими явищами в природі. Розгляд репродукцій картин, що зображають зимовий пейзаж; прослуховування музичних творів на тему зими. Читання віршів про зиму, бесіда про зміст, роз'яснення незнайомих слів. Заучування напам'ять віршів, пісень, прислів'їв про зиму. Перегляд фрагментів з балету «Лускунчик» П.І. Чайковського у відеозаписі.Хід заняття: Діти заходять до зали під музику, вітають гостей. Вихователь:Хлопці, скажіть будь ласка яке зараз час року? (Зима). Так, але зима на жаль закінчується, і я б хотіла, щоб ми сьогодні наостанок згадали про зиму і поговорили про це чудовому пори року. Хлопці, а ви любите зиму? Чому? (Відповіді дітей). Дійсно, зима весела пора. На нашої величезної планеті під назвою Земля, багато різних країн, але в кожній країні зима різна. Є такі країни, в яких ніколи не буває снігу. Їх так і називають - жаркими країнами. Хлопці, а ми з вами в якій країні живемо?Скажіть будь ласка яка ж у нас російська зима? Відповіді дітей:Біла, пухнаста, срібляста, холодна, сніжна, красива, студена, чарівна, казкова, морозна, хуртовинні, сяюча, сувора, весела. Вихователь:Так, хлопці, ви маєте рацію дійсно зима у нас дуже різна. Вона і студена, і з відлигою, з завірюхами і з капежом, зі снігом хрустким. (Педагог пропонує дітям сісти на килимок і поговорити, сідає сама). Вихователь:У кожного часу року є свої 3 місяці. Назвіть всі зимові місяці. Відповіді дітей:Грудень, січень, лютий. Вихователь:Хлопці, а в старовину, в народі грудня називався «хмурень». Як ви думаєте, чому? (Відповіді дітей) Правильно, тому що в грудні крізь низькі сірі хмари рідко проглядає сонечко, похмурий, безсонячну місяць, дні короткі, ночі довгі, смеркає рано. А січень у давнину називали «Лютов». Як ви думати, чому? (Відповіді дітей). Я з вами згодна, тому що лютує холоднеча, тріщать морози, а під ногами скрипить сніг. А лютий в народі називали «снеговеем». Чому? Так, в цьому місяці хуртовини і хуртовини намітає високі кучугури, а рвучкі вітри женуть по землі сніжну поземку. Вихователь пропонує пограти в гру «Зимові прикмети». Гра «Зимові прикмети»Вихователь:Якщо ніч морозна,Тиха і зоряна,Дим з труб йде стовпом ... Діти:Значить, ясно буде днем. Вихователь:Плями сині над лісом,Снігу дрібного завіса,Трохи морози ослабли,Вітер з півдня ... Діти:Чекай хуртовини. Вихователь:Якщо риба зимовим днемХодить прямо під льодом,Ходить прямо під кригоюІ об лід стукає хвостом -Значить без сумніву ... Діти:Чекайте потепління. Вихователь:Якщо ввечері західБув злегка зеленуватий,Якщо ліг на гілки іній,На склі букет з троянд,Якщо дим долонькою синьоюДістає до самих зірок,І не свище вітер грізно ... Діти:Буде ясно і морозно. Вихователь:А ви знаєте прислів'я про зиму? Діти:(По черзі)Бережи ніс у великий мороз.Кучугуру да хуртовина - два друга.У зимовий холод всякий молодий.Грудень рік кінчає, а зиму починає.Зима без снігу - літо без хліба.Холодна зима - спекотне літо.Зимою хуртовина - влітку негоді.Спасибі, мороз, що снігу приніс.Січня-батюшки - морози, лютому - хуртовини. Вихователь розбирає разом з дітьми 1 - 2 прислів'я. Вихователь:Поети, художники, композитори передають свій настрій зими в музиці, віршах, у фарбах. І ось зараз подивимося картини російських художників. (Діти разом із вихователем підходять до картин і розглядають їх під музику П.Чайковського «Зимові мрії»). Хлопці, всі ці картини вам вже знайомі. Назвіть їх і хто автор. (Відповіді дітей).Скажіть, будь ласка, чим вони схожі? (Пейзаж, зима, дерева)Чим вони відрізняються? (Час доби, кольору та ін)Подивіться, як художники зобразили сніг? Від чого залежить колір снігу? (Від навколишніх предметів, від погоди, від часу доби, від освітлення) А дійсно, сніг може створити відчуття спокою, тиші, нерухомості, як і показано на цих картинах. Кожен художник передає в картині свій настрій, свої почуття. А який настрій викликає у вас картина «Іній» Івана Вельц?Яка вона? (Таємнича, тривожна, сумна, чарівна, казкова і т.д.). Чому ви так вирішили? (Відповіді дітей). А картина «Зима» Олексія Саврасова? На ваш погляд яка вона? (Спокійна, задумлива, тиха і т.д.) Чому ви так вирішили? (Відповіді дітей). А «Лютнева блакить» Ігоря Грабаря? Чому художник її так назвав? (Відповіді дітей) Що ви відчуваєте, дивлячись на цю картину? Відповіді дітей:Гарний настрій, радість, веселощі, захоплення і т.д.) Вихователь:Чому? Дивлячись на ці картини, ми з вами побачили, як художники, використовуючи фарби, передають настрій зими. На перший погляд подивишся, всі картини однакові, але якщо придивитися, то можна побачити, що вони всі різні і це все тому, що зима в нас різна. Вона буває то радісна, то сумна або тиха, спокійна. (Вихователь пропонує дітям відпочити і пограти). Фізкультхвилинки «Сніг-сніжок» Сніг-сніжок, сніг-сніжокПо доріжці стелиться(Руки у дітей підняті вгору, поступово опускаються вниз) Сніг-сніжок, сніг-сніжокБіла МетелицяСніг-сніжок, сніг-сніжокЗамело доріжки(Плавно качають руками вправо-вліво) Сніг-сніжок, сніг-сніжокТане на долоньці(По черзі витягують вперед то праву, то ліву руку) Ми наліпити сніжківРазом пограємо(«Ліплять сніжки») І один в одного сніжкиВесело кидаємо(«Кидають сніжки») Але тепло у дворі(Плескає в долоні) Не замерзли вушка(Потирають долонями вуха) Накатаного ми сніг(Стискають пальці в кулачки й обертають ними перед грудьми). У білий кому величезний.(Розводять руки в сторони). (Діти сідають на стільчики) Вихователь:Хлопці, не тільки художники в своїх картинах передають настрій зими, а також настрій можна передати в поезії і музиці. Прослухайте фрагмент музичного твору («На трійці» П.І. Чайковський) Як називається цей твір? Назвіть композитора (Відповіді дітей). Хлопці, що ви представили, слухаючи цю музику? (Відповіді: падає м'який сніг, кружляють сніжинки, біжить по дорозі трійка коней, дзвенять дзвіночки.) Яка музика за характером? (Простора, широка, як російська пісня, урочиста, весела, радісна). Наша зима у художників, музикантів, поетів - красуня, часом пустотлива, часом тиха, немов сон. Ось як вона звучить у А.С. Пушкіна - холодна, спокійна і велична. (Дитина читає вірш «Ось північ хмари наганяючи ...») Зима весела пора, всі раді витівок Матінки - зими, мороз рум'янить щоки, пощипує ніс. А сніг легкий пухнастий, дуже слизький, санки летять по ньому так, що дух захоплює, весело взимку! (Діти читають вірші О. Блока «Онукам - Шалунішка ..., І.Суріков« Ось моє село ... ») У віршах завжди передається настрій людини, і той хто пише про природу мимоволі наділяє її тими почуттями, що відчуває сам. І тоді місяць у віршах стає похмурою і ледачої, а хуртовина виглядає справжньою злюка. (Дитина читає вірш А.С. Пушкіна «Вечора, ти пам'ятаєш ...») А інший поет, Сергій Єсенін, малює зиму трохи сумною. Спокійно і сумно звучать рядки: «Їду. Тихо. Чути дзвони. Під копитом на лузі ... » І на ці вірші написана музика. Послухайте пісню «Пороша», композитор Г. Струве (Дитина виконує пісню). А композитор З. Рот написав музику до вірша С. Єсеніна «Береза» (Дует виконує пісню). Хлопці, зима - чарівниця! Вона зачаровує природу. Ми з вами сьогодні побачили, як різні види мистецтва передають настрій: художники - у фарбах, музиканти в звуках, поети - в словах. Але є ще один вид мистецтва, в якому настрій, образи, передаються рухами, в танці. Цей вид мистецтва називається балет. Зараз ми з вами подивимося фрагмент з балету «Лускунчик» П, І. Чайковського, який називається «Снігова буря», де балерини зображують сніг, а разом з ними танцює Чарівниця - Зима. (Перегляд фрагмента). Вам сподобалося? Ви звернули увагу: балерини, намагалися виразити в танці ніжний, чарівний характер музики. Вони танцювали граціозно, м'яко, дуже пластично і витончено. Ми з вами подивилися, як у балеті балерини передають в русі танцю образ снігу. А тепер я вам пропоную створити образи, де хлопчики будуть зимові дерева, а дівчатка сніг. (Дітям роздають султанчік і «дощик», діти виконують імпровізацію під музику Свиридова «Заметіль. Вальс». По закінченні музики діти сідають на стільчики і прибирають атрибути. Вихователь хвалить їх, захоплюється. Входить Чарівниця-Зима). Чарівниця-Зима:Здрастуй, весь народ чесної! Діти:Здрастуйте! Чарівниця-Зима:День сьогодні непростийЯ прийшла попрощатися з вами!Над полями, над лісамиДовго я була господинею.Теплою білою фуфайкуЗемлю - матір укрити намагаласяВся природа пориналаУ білосніжний мій нарядВсі три місяці поспіль.Не боялися мене діти,Не лякав їх сніг і вітер:На ковзанах, на лижах, санкахВ шубах, рукавицях і шапкахНа морозі веселилися,А додому не поспішали!Як могла я вам служила,Свято чудовий подарувала.З різнобарвними вогнями,З ялинкою, конфетті, кулями.Час швидко пролетівЯ помітити не встигла,Що закінчений моя чергаСлідом за мною Весна іде! Вихователь:Зимушка-Зима, хоча твоя пора закінчується, але ми раді тебе бачити.Пограй з нами, повеселися на прощання. (Проводиться гра-хоровод «Зимушка-зима» - 2 рази, Зима хвалить дітей). Вихователь:Чарівниця-Зима, наші діти знають чудову пісню про зиму, вони тобі зараз її заспівають. (Діти співають пісню «Російська зима»). Чарівниця-Зима:Мені дуже сподобалася ваша пісня, але мені нажаль пора йти.А на згадку про себе я хочу залишити подарунки, дивіться балет, слухайте музику і згадуйте про мене. До побачення! (Відходить). Вихователь:Ось і попрощалися із зимою, але скоро прийде весна, а у весни є свої звуки і фарби, які також як зима надихають композиторів, поетів, художників і з їхніми творами ми з вами теж будемо знайомитися.

Категорія: Для мам | Переглядів: 3769 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0