Середа, 08.01.2025, 19:24
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Листопад » 6 » Правове виховання учнів
15:38
Правове виховання учнів
Сучасна школа зіткнулася з необхідністю зміни підходів до організації роботи з профілактики бездоглядності та правопорушень серед неповнолітніх. Школа стає місцем, де учень реально знаходить застосування своїм можливостям та ініціативності. Одним з найважливіших завдань перед нами на даному етапі є попередження скоєння правопорушень та злочинів серед неповнолітніх, правове інформування і правова культура школярів, тобто проведення правового виховання учнів

Наша школа не є елітним навчальним закладом, контингент учнів різний по матеріальному, соціальному положенню сімей, освітнім рівнем батьків, але в цілому більшість учнів з благополучних сімей. 
Правове виховання учнів спрямоване на створення умов для розвитку цивільно-правової активності, відповідальності, правосвідомості учнів, подальше освоєння основ правової грамотності та правової культури, навичок правової поведінки, необхідні для ефективного виконання випускниками основних соціальних ролей у суспільстві (громадянина, платника податків, виборця, члена сім'ї , власника, споживача, працівника).

Педагогічний колектив давно і планомірно вирішує цю задачу, даючи учням можливість особистісного розвитку, пізнання власних здібностей і самовизначення.

З 2008 року школа веде системну роботу по правовому вихованню і з профілактики правопорушень. Школа знаходиться на околиці міста, поруч Центр освіти № 1 (вечірня школа) і учні можуть виявитися об'єктом правопорушень. Наша мета - дати учням знання, як поводитися в подібних ситуаціях.

Цілі роботи:

- Вивчення рівня знань учнів про правову культуру та інформованості та оцінити їх електоральну активність;

- Формування правової свідомості, правої культури учнів школи, активної громадянської позиції учнів.

У відповідності з цілями ми поставили наступні завдання:

формування системних правових знань, об'єктивно відображають правову дійсність;

цілеспрямований педагогічний вплив на поведінку учнів у відповідності з нормами правової культури;

формування позитивного емоційного ставлення до правових явищ;

визначення рівня правової та політичної культури учнів та їх ставлення до тих чи інших явищ і фактів, пов'язаних із правовими проблемами;

проведення аналізу отриманих даних та аналіз своєї діяльності.

Предмет дослідження: процес формування правової та політичної культури учнів.

Об'єкт дослідження: рівень правової і політичної культури учнів.

Методи дослідження: збір, аналіз та систематизація інформації, опитування, анкетування, інтерв'ю.

У своїй роботі ми використовували такі джерела:

1. Конституція  - основний закон держави, що визначає, як влаштоване суспільство і держава, як утворюються органи влади, які права і обов'язки громадян та ін

2. Закону  «Про освіту»;

3. ФЗ. «Про основи системи профілактики бездоглядності і правопорушень неповнолітніх» № 120 від 02.06.1999г.;

4. Конвенція ООН «Про права дитини»;

5. Сімейний кодекс : ст.19-39 (обов'язки батьків, насильство над дітьми);

6.Уголовний кодекс : ст.110, 117 (катування, доведення до самогубства), ст.228-233 (злочини проти здоров'я населення і суспільної моральності, про наркотики);

7.Ізбірательний Кодекс  - регулює процес виборів на території нашої області;

8. Матеріали з мережі Інтернет;

9. Навчальні посібники по праву.


Основні напрямки системи правового виховання в школі


здійснення правової освіти учнів;

робота Ради профілактики правопорушень;

профілактика наркоманії, токсикоманії, алкоголізму, тютюнопаління;

пропаганда здорового способу життя;

індивідуальна робота з учнями, які перебувають на внутрішкільному обліку;

правова освіта батьківської громадськості;

взаємодія з органами системи профілактики;

шкільне самоврядування як засіб правового виховання учнів.

Робота Ради профілактики правопорушень та соціального педагога

з правового виховання.


У школі діє Раді профілактиці правопорушень, засідання якого проводяться спільно з інспекцією у справах неповнолітніх один раз на місяць. На Раді профілактиці запрошуються учні разом з батьками та класними керівниками.

Соціальним педагогом проводиться діагностика психолого-медико-педагогічних особливостей учнів, за допомогою класних керівників, складається соціальний портрет кожного класу.

До соціальному педагогу звертаються учні, вчителі при виникненні між ними конфліктних ситуацій. Соціальний педагог не карає і не виносить «вирок» учням, а намагається нормалізувати ситуацію, що виникла. Якщо ситуація вимагає, то соціальний педагог зв'язується з батьками учня, інспекцією у справах неповнолітніх іншими різними соціальними службами та проводить відповідну роботу.

Соціальний педагог вивчає психолого-медико-педагогічні особливості особистості учнів та її мікросередовища, умови життя, виявляє інтереси і потреби, труднощі і проблеми, конфліктні ситуації, відхилення в поведінці учнів і своєчасно надає їм соціальну допомогу і підтримку, виступає посередником між особистістю учнів і закладом , сім'єю, середовищем, фахівцями різних соціальних служб, відомств і адміністративних органів; сприяє створенню обстановки психологічного комфорту і безпеки особистості учнів, забезпечує охорону їх життя і здоров'я.

Соціальний педагог проводить індивідуально-виховну роботу, бесіди з учнями, працює спільно з психологом, класними керівниками з правового виховання.

Соціальний педагог досліджує зайнятість дітей «груп ризику», скеровує в різні гуртки та секції.

Соціальний педагог проводить активну роботу в Раді з профілактики бездоглядності та правопорушень серед підлітків, регулярно бере участь у засіданнях КПДН, готує клопотання до інспекції про вжиття заходів до батьків ухиляються від виховання.

У школі регулярно проводяться бесіди щодо попередження правопорушень, правилам поведінки в громадських місцях та правилам дорожнього руху.

Щорічно в школі проводяться моніторинги: «Чи потрібні учням правові знання?», «Шкідливі звички» і т.д.

Соціальний педагог виявляє інтереси і потреби учнів, труднощі і проблеми, відхилення в поведінці; визначає рівень соціальної захищеності та адаптації до соціального середовища; встановлює зв'язки і партнерські відносини між родиною та школою.

Науково-методичне обгрунтування викладання права в середній і старшій школі

У сформованій ситуації традиційні підходи до правового навчання і попередження правопорушень неповнолітніх виявилися малоефективними. Життя вимагає нових підходів і рішень. Юридична підготовка необхідна не тільки майбутнім професіоналам, але і будь-якій людині, так як кожен громадянин країни зустрічається з такими життєвими ситуаціями, які вимагають знання елементарних юридичних норм.

Наші вчителі широко використовують нетрадиційні форми уроків, у тому числі методики ділових і рольових ігор, уроків - практикуми, дискусії, «круглі столи», «юридичні консультації». Навчання повинно базуватися на діяльнісному підході, що сьогодні особливо актуально.

Основи правових знань вивчаються і на інших предметах. У початковій школі основи правових знань учні набувають на уроках «Навколишнього світу» і класних годинах, на уроках ОБЖ учні багато говорять про проблему профілактики наркоманії, беруть участь у конкурсі "Обережно, наркотики!", Пишуть реферати з цієї проблеми, на уроках інформатики учні готують презентації з пропаганди ЗСЖ, працюють над створенням соціальних плакатів.

 Вивчення права на уроках суспільствознавства в старшій школі дозволяє познайомитися зі специфікою професійної юридичної діяльності адвоката, судді, прокурора, нотаріуса, слідчого, юрисконсульта.

Шкільне самоврядування як засіб правового виховання учнів.


 Рада школи існує в школі як орган шкільного самоврядування вже 12 років. Його структура і система залучення учнів у роботу за рішенням загальношкільних проблем і завдань досить добре відпрацьовані і корелюються з системою правового виховання в школі та виховної роботи в цілому.

Кожен штаб залучає до проведення конкретних акцій та заходів безліч учнів, таким чином даючи їм усвідомити, що життя школи - держави в мініатюрі - залежить від кожного з них. Це неоціненний досвід для виховання громадянської самосвідомості учнів.

Важлива також роль Ради школи у профілактиці правопорушень і залежностей: створюється образ позитивного лідера, зайнятого корисною справою і саме за це шановного однолітками, допомагає учням усвідомити, що девіантна поведінка - не єдиний і не найкращий спосіб завоювання популярності. Більше того, саме учні з задатками неформальних лідерів деколи усвідомлюють, що громадська робота на благо школи і району - хороший шлях самореалізації.

Також важливу роль в профілактиці правопорушень грає робота Служби правопорядку. Його діяльність по підтриманню загальної та навчальної дисципліни в школі, по дотриманню чистоти оцінюється самими учнями як дуже важлива і потрібна. Старшокласники, які працюють в цій Раді, намагаються виховувати свідомість та відповідальність у молодших учнів, в тому числі і своїм прикладом, і бесідами, проведенням рейдів-перевірок та суботників.

У школі налагоджено тісний контакт з інспектором у справах неповнолітніх, працівниками муніципальної міліції. Раз на тиждень інспектор проводить консультації та бесіди з учнями з правової тематики, регулярно бере участь у роботі Ради з профілактики правопорушень.

Велику роль відіграє Шкільна Рада в проведенні рольових ігор «Вибори в республіку« Альтаїр »» Ця робота розвиває знання учнів з виборчого права, сприяє соціальній активності підлітків, соціалізації підростаючого покоління.

Правове виховання учнів серед батьківської громадськості
Праве освіту батьківською громадськістю носить систематичний і планомірний характер. На батьківських зборах проходить робота по підвищенню рівня правових знань батьків, орієнтація на захист прав своєї дитини, надається допомога у вихованні дітей.

Соціальний педагог веде постійну і планомірну роботу з багатодітними, соціально незахищеними, проблемними і деформованими сім'ями. Разом з батьківським активом школи розробляються методики діагностування та допомоги учням з таких сімей, способи делікатного поліпшення складних ситуацій.

Школа тісно співпрацює з відділенням поліції, працівники якого регулярно проводять лекції по профілактиці правопорушень, тісно спілкуються з учнями та групи ризику і стоять на внутрішкільному обліку та їх батьками. Робота з попередження правопорушень і профілактиці асоціальної поведінки ведеться постійно в тісному контакті з адміністрацією школи і класними керівниками. Шкільний психолог і соціальний педагог ведуть роботу по вирішенню конфліктних ситуацій у родині. В ході реалізації даної програми використовуються сучасні технології для правового виховання учнів:

технологія рівневої диференціації;

технологія дослідницької і проектної діяльності учнів;

ігрові технології;

інформаційні комп'ютерні технології, правові системи «Гарант» і «Консультант плюс»;

особистісно-орієнтована технологія в виховному процесі

Категорія: Правове виховання | Переглядів: 2797 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0