Субота, 20.04.2024, 15:44
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Червень » 25 » Правове виховання молодших школярів
18:27
Правове виховання молодших школярів
Щоб робота з правового виховання школярів була результативною і цікавою для них, перш за все, вчителі повинні бути компетентні в багатьох питаннях права.


Так як вивчення прав людини було нової дисципліною для шкіл і для роботи в класі вчителям потрібні специфічні знання, які було рекомендовано вивчати в літературі молодшим школярам.

Крім відкритих уроків були підготовлені виставки малюнків, творів, виготовлені навчально-наочні плакати та стенди з ключових проблем вивчення Декларації прав дитини і Конвенції про права дитини. Підсумки всієї творчої діяльності педагогічного колективу початкової школи були представлені на методичної декаді.

Результати роботи колективу вчителів початкової школи з проблем формування правових знань та правової культури молодших школярів обговорювалися на засіданні методичного об'єднання.

На основі проведеної творчої роботи колективу підготовлені пропозиції щодо введення в 2006/2007 н.р. елективних курсів з навчання молодших школярів правових знань.

Розроблено програму на 16часовой курс навчання в початковій школі, з урахуванням дітей рухатися, грати, але максимально наближена до життя і найчастіше створює моделі реальних життєвих ситуацій.

Основна мета курсу правового виховання молодших школярів - познайомити учнів з міжнародними документами про права дитини, з основним документом - Конституцією. Виховувати дітей в дусі прав людини.

Навчання правам людини - це навчання не тільки тому, що являють собою права людини, а й тому, що треба робити в інтересах права людини. Мета навчання правам людини полягає в тому, щоб допомогти досягти дітям у своєму розвитку такого рівня, коли вони починають розуміти, що таке права людини, відчувати важливість прав людини і необхідність дотримуватися і захищати їх. Заняття орієнтують на послідовну вироблення у дітей не тільки знань і умінь, а й цінність установок, які будуть їм необхідні в подальшому житті.

Знання: знання того, що існують документи з прав людини, того, які права в них закріплюються, того, що цими правами володіють всі люди в світі і що невід'ємні.

Уміння: слухати інших, проводити аналіз з точки зору морально-етичних цінностей. Ці вміння допомагають дітям аналізувати навколишній їхній світ.

Цінності: переконаність в тому, що права людини важливі, що їх треба поважати і дотримуватися, що взаємодія краще, ніж конфлікт, що ми самі відповідаємо за наші власні дії.

Методика курсів передбачає участь і взаємодія дітей, повне включення їх у процес пізнання. Вони стають активними дослідниками навколишнього світу разом з учителем, а не пасивно переймають досвід дорослої людини.

Основні прийоми навчання:
Рольова гра. Допомагає підвищити розуміння ситуації і викликає співпереживання по відношенню до опинилися в ній людям.
Поділ на пари і групи. Використовується, коли потрібно, щоб швидко були висловлені різні ідеї або щоб клас подумав над тією чи іншою абстрактної ідеєю з точки зору свого власного досвіду.
Словесні асоціації. Прийом використовується на початку вивчення теми з метою з'ясування того, що учні вже знають по ній, а також в кінці метою з'ясування того, що нового дізналися.
Мозгова атака. Це прийом використовується для вирішення конкретної проблеми або пошуку відповіді на питання. Наприклад, після «інциденту», пов'язаного з виникненням конфлікту між учнями, попросити клас запропонувати всі можливі варіанти вирішення конфлікту мирним шляхом.
Загальна дискусія в класі. Цей прийом дає можливість розвивати уміння слухати, говорити по черзі, а також придбати навички, важливі для виховання поваги до прав інших людей.
Питання «відкритого» типу. Використовуються тому, що на них важко дати однозначно правильну відповідь.
Гіпотетичні питання: «Щоб ви зробили (подумали), якби? ...
Питання, які спонукають до роздумів: «Як би ми могли допомогти вирішити цю проблему?»
Заохочують / підтримують питання: «Це цікаво, а що сталося далі?»
Питання, що виявляють думка: «Що ви думаєте або відчуваєте з приводу? ..»
Зондувальні питання: «Чому ви так думаєте?»
Роз'яснюють (узагальнюючі) питання: «Чи буду я правий, якщо скажу, що ви думаєте? ..
Проекти. Результатом дослідження може бути звіт, виставка, малюнок, вірш.
«Загальний галас». Використовується, для зміни темпу уроку. Учні протягом п'яти хвилин висловлюють свою думку з приводу щойно розказаного або показаного
Малювання. Прийом використовується з метою розвитку спостережливості, навичок спільної роботи, уяви, почуття співпереживання щодо людей на картинках або для того, щоб краще пізнати своїх однокласників.
правове виховання
Узагальнюючий урок за підсумками елективного курсу в 4 класі з урахуванням вищесказаних методів і прийомів Тема: «На Олімпі правових знань.» Мета заняття: сприяння вільному і свідомого прийняття учнями ключових правових норм і понять, формування аналітичних та комунікативних компетенцій (розвиток в учнів уміння аргументувати свій вибір, виділяти головне, аналізувати ситуацію, поєднувати індивідуальні та групові форми роботи);

виховання правової культури.

Виходячи, з назви теми уроку учні пояснюють значення слова «олімп». Відповідають на зондуюче запитання: «Як ви думаєте, чому тема уроку саме така?»

Актуалізація знань. Згадайте, з якими документами ми ознайомилися і працювали на наших заняттях? В якому році вони були прийняті? Чому виникла необхідність в створенні цих документів? Кому вони адресовані? Що таке «право», як ви розумієте значення цього слова?

«Мозковий штурм». Дітям було запропоновано будинку продумати і записати свої права з народження і до нинішнього моменту. Обговорити свої записи в групах, знайти, що спільне в записах, і оформити відповіді на окремих листках паперу печінку прав десятирічного громадянина нашої країни з моменту народження. Підсумки роботи ми оформили на силуеті людини.

Парна робота. Наступним етапом роботи була робота в парах. Учні вам обговорити важливі речі і розташувати їх у порядку важливості для життя. Які «речі» в списку є абсолютно необхідними? Що з цих «речей» має другорядне значення? Що б ви хотіли додати в список необхідних речей? Які потреби можна віднести до прав? Учні роблять висновок, що ці потреби і, не тільки вони, внесені до Конвенції.

Постановка проблемних питань, метою яких є вироблення компетентнісного підходу до аналізу реальних життєвих ситуації на основі отриманих знань в рамках вивчення курсу. "Чи всі хлопці в нашому класі рівні у своїх правах? Але, на жаль, на нашій планеті Земля існують гарячі точки, де порушуються права дітей. Давайте познайомимося з розповідями ваших ровесників і з'ясуємо, які права були порушені.»

Підведення підсумків пройшло в ігровій формі (гра «Дозволяється-забороняється»).

В якості домашнього завдання дітям було запропоновано написати відгук про те, що дав їм курс «Я і мої права».
Категорія: Правове виховання | Переглядів: 3478 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0