Субота, 08.05.2021, 07:23
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2013 » Квітень » 10 » Пізнавальний розвиток дітей раннього віку
10:05
Пізнавальний розвиток дітей раннього віку
     Ранній вік є цінним віковим етапом під час якого відбувається пізнавальний розвиток дітей раннього віку. Це справжній, яскравий, самобутній, неповторний відрізок життя дитини. Одним з найважливіших в вихованні з дітьми дошкільного віку є розвиток їх пізнавальної сфери, так як в час дитинства відбувається становлення образу світу.

Пізнавальний розвиток дітей раннього віку

    Образ світу формується і існує в процесі зародження, розвитку і функціонування пізнавальної сфери людини, яка забезпечує нормальне існування і розвиток особистості в нашому світі. Результати численних психофізіологічних і психо-педагогічних досліджень свідчать про те, що в ранньому дитинстві формується здоров'я, закладаються фундаментальні людські здібності та особистісні якості: допитливість, довіра до світу, впевненість у собі, цілеспрямованість, наполегливість, творча уява.

   Основою світосприйняття і пізнавального розвитку дітей раннього віку є предметний зміст дійсності. Предметний світ існує для дитини в контексті його суб'єктивності, значущості цього світу для нього особисто. Дитина відкриває світ для себе, позначаючи тим самим значущість своєї суб'єктивності і суб'єктивності в художньому, образному, цілісному розумінні себе і світу. Освоєння предметного світу носить упереджений характер, у дитини складається «картина світу, картина властивостей речей в їх відносинах до нього і один до одного.Найважливішим придбанням на третьому році життя є усвідомлення дитиною себе як особистості. Дитина стає самостійним. Підвищується його самооцінка. У три роки з'являється допитливість. Допитливість є життєстверджуючим якістю людини. Довіра до світу складається в ранньому дитинстві. Впевненість у собі формується в процесі спілкування з дорослими, у предметній діяльності. Цілеспрямованість, або цілеспрямована діяльність виховання дітей раннього віку є особливим придбанням в ранньому дитинстві.

     Наполегливість полягає в умінні домагатися поставленої мети. Творча уява також вперше проявляється в ранньому дитинстві. Дитина пізнає світ, досліджуючи його і експериментуючи, маніпулюючи його предметним змістом, пізнає світ за принципом: що бачу, з чим дію, то і пізнаю.

     Для розвитку пізнавальних здібностей дітей в першій молодшій групі я склала перспективний план «Дитина пізнає світ» і визначила наступні цілі та завдання:Створити умови, що сприяють розвитку пізнавальної сфери дитини.

     Розвивати у дітей цікавість і зацікавленість до всього що відбувається і спостережуваному в їх оточенні.Заохочувати у дітей прояви інтересу до предметів навколишнього світу, називати речі та типові дії з предметами.

    Вчити помічати доцільність і цілеспрямованість дій, бачити найпростіші причини і наслідки власних дій.У роботі з дітьми спиралася на наступні принципи:інтеграція виховних завдань; навчання дітей, організоване й систематичне;врахування вікових та індивідуальних особливостей дітей;вимоги, що пред'являються до дітей - посильні. Малюки стежать і наслідують діям дорослого;підтримка емоційного тонусу;Визначила основні напрямки пізнавального розвитку дітей: Розширити кругозір кожної дитини. Створити умови для пізнавального розвитку дітей раннього віку, формувати основи пізнавального, дбайливого, творчого ставлення до навколишнього світу:світ людини - всі співробітники дитячого саду власним прикладом демонструють уважне ставлення один до одного, до дітей, особистим прикладом демонструвати дітям дбайливе ставлення до предметів;світ природи - викликати в дітей емоційний відгук при безпосередньому спілкуванні зніми.У перспективному плані «Дитина пізнає світ» відображені як організовані форми роботи, так само спільна діяльність дітей і вихователя. 

   Основними методичними прийомами є гра, мовне спілкування, пошукова діяльність, використання фольклору. У своєму перспективно-тематичному плані я відобразила теми по пізнавальної діяльності, конспекти на тему «Тварини і птахи на нашій ділянці», зимову тематику «Сліди на снігу», оповідання-пояснення, конспекти комплексних занять. Для побудови предметно-розвиваючого середовища в групі наступні принципи:принцип відкритості;гнучкого зонування;стабільності - динамічності розвиваючого середовища;поліфункціональності.У групі створені умови для пізнавального розвитку - центри «Освоюємо навколишній світ», «Вчимося говорити», «Граємо поруч», «Це я», «Петрушкин театр», «Разом бігаємо, граємо». Створення цих центрів і організована предметно-розвиваюче середовище в групі грає велику роль у гармонійному розвитку та вихованні дитини. Створена естетична середу викликає у дітей почуття радості, емоційно-позитивне ставлення до дитячого садка, бажання відвідувати його, збагачує новими враженнями і знаннями, спонукає до активної творчої діяльності, сприяє інтелектуальному розвитку дітей дошкільного віку.В першій молодшій групі відбувається знайомство дітей з предметним оточенням. Діти в цій групі знайомляться з назвами предметів найближчого оточення. Називають предмети, знайомляться з кольором, формою, величиною, матеріалом, з якого зроблені предмети. При ознайомленні з матеріалом, насамперед у дітей забезпечувала його активне сприйняття, формувала вміння розрізняти знайомі предмети і дії. Для цього в своїй роботі вихователь використовує дидактичні ігри та вправи. У процесі дидактичних ігор і вправ відбувається успішне засвоєння нових слів.Дитина має можливість порівнювати об'єкти за вказаними ознаками. 

Пізнавальний розвиток дітей раннього віку

   Життєві ситуації допомагають дітям в орієнтуванні на колір, величину, форму, матеріал предмета.На заняттях діти вчаться чути і розуміти різні звернення дорослого. Діти вправляються у виконанні найпростіших завдань. Ефективні в роботі з дітьми третього року життя дидактичні вправи з використанням нескладних сюжетних картинок. Так само з дітьми цього віку можна розглядати настінні картини.

   Це допомагає накопиченню та уточненню уявлення про навколишній світ, про його сім'ю, про самому дитину.У вихованні емоційної чуйності використовують дидактичні ігри, вправи «Як допомогти мамі?», «Як допомогти бабусі?». Необхідно формувати у дітей почуття симпатії до інших дітей «Посміхнись Каті», «Пожалій Колю». Під час пізнавального розвитку дітей раннього віку слід вчити дітей розумінню, не можна битися і ображати інших дітей. В першій молодшій групі починають спонукати інтерес до праці дорослих людей. Наприклад, «Мама вдома - кухар», «Двірник в дитячому садку». Отримані дітьми знання уточнюють і закріплюють у дидактичних іграх «Дізнайся і назви».

Категорія: Для вас, батьки | Переглядів: 6448 | Додав: Sarum | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0