Субота, 08.05.2021, 09:00
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2013 » Квітень » 9 » Сенсорне виховання дітей раннього віку
19:58
Сенсорне виховання дітей раннього віку
     Сприйняття предметів і явищ навколишнього світу починається пізнання. Щоб сенсорне виховання дітей раннього віку відбувалося повноцінно, необхідно тренування органів чуття з самого народження - тільки в цьому випадку розвивається здатність тонко реагувати на сенсорні подразники різного характеру та інтенсивності.У цій статті ми поговоримо про те, як можна найкращим чином познайомити дітей раннього віку (1-3 роки) з такими значущими ознаками предметів, як колір, форма, величина і кількість. Що ж таке сенсорне розвиток?

Сенсорне виховання дітей раннього віку

Сенсорне виховання дітей раннього віку супроводжується наступними сенсорними відчуттями:

• зорові відчуття - дитина бачить контраст між світлом і темрявою, розрізняє кольори і відтінки, форму і величину предметів, їх кількість і розташування в просторі;

• слухові відчуття - дитина чує різноманітні звуки - музику, звуки природи, шуми міста, людську мову, і вчиться їх розрізняти;

• відчутні відчуття - дитина відчуває допомогою дотиків, обмацування різні за фактурою матеріали, поверхні різних за розміром і формою предметів, гладить тварин, обіймає близьких йому людей;

• нюхові відчуття - дитина вдихає і вчиться розрізняти різноманітні запахи навколишнього світу;

• смакові відчуття - дитина пробує й вчиться розрізняти на смак різноманітні продукти харчування та страви.

Різні сенсорні відчуття розрізняються за ступенем значущості в житті людини. Домінуюче значення мають зорові і слухові відчуття.

   Сенсорний розвиток дитини - це розвиток його сприйняття і формування уявлень про властивості предметів і різних явищах навколишнього світу, тобто пізнавальне виховання дітей раннього віку.

   Необхідно надати дитині для сприйняття якомога більше різноманітних сенсорних вражень, а також навчити його перцептивних дій - оглядання, вислуховуванню, обмацуванню, опробування та ін Дорослій під силу допомогти малюкові побачити красу та різноманіття навколишнього світу, а також сприймати сенсорні враження більш усвідомлено - запам'ятовувати , диференціювати, називати, використовувати знання про властивості предметів і явищ у різних ситуаціях.

   Але навчити дитину обстежувати предмети та сприймати їх властивості ще недостатньо. Необхідно визначити ставлення виявлених властивостей і якостей даного предмета до властивостей і якостей інших предметів. Для цього дитині потрібні мірки, з якими можна порівняти те, що він в даний момент сприймає - сенсорні еталони.

   Сенсорні еталони - це загальноприйняті зразки зовнішніх властивостей предметів. Сенсорні еталони склалися історично і з ними порівнюють, зіставляють результати сприйняття. В якості сенсорних еталонів кольору виступають сім кольорів спектра та їх відтінки по світлин і насиченості, як еталонів форми - геометричні фігури, величини - метрична система мір (в повсякденному житті величина часто визначається на око, способом порівняння одного об'єкта з іншим, тобто є відносної).

   У слуховому сприйнятті еталонами є звуковисотні відносини, фонеми рідної мови, музичні ноти і ін Свої види еталонів маються в смаковому сприйнятті - це чотири основних смаку (солоний, солодкий, кислий, гіркий) і їх поєднання. У нюховому сприйнятті має місце вузькоспеціальне поділ запахів на солодкі і гіркі, свіжі, легкі і важкі запахи і т.п.Формування у дітей сенсорних еталонів має велике значення в сенсорному вихованні. Засвоєння сенсорних еталонів - тривалий і складний процес, не обмежується рамками дошкільного дитинства.

Знання сенсорних еталонів вчить користуватися уявленнями про різновиди кожного властивості для аналізу і виділення властивостей самих різних предметів у різних ситуаціях, тобто використовувати їх в якості «одиниць виміру». А починаємо ми знайомити малюка з сенсорними еталонами вже в ранньому віці. Слово відіграє велике значення під час сенсорного виховання дітей раннього віку.

   В процесі сприйняття дитина накопичує зорові, слухові, дотикові (тактильні), смакові і нюхові образи. Але при цьому необхідно, щоб властивості і відносини предметів, які дитина сприймає, були з'єднані - позначені словом, що допомагає закріпити в поданні образи предметів, зробити їх більш стійкими, чіткими. Якщо образи сприйняття закріплені в слові, їх можна викликати в уявленні дитини і тоді, коли від моменту сприйняття минув певний час, а об'єкт сприйняття вже відсутня в полі зору.

   Для цього досить вимовити відповідне слово-назва. Таким чином, саме за допомогою слова вдається закріпити отримані образи сприйняття, формуючи на їх основі подання.Особлива важливість сенсорного розвитку дитини раннього віку пояснюється тим, що активне вивчення сенсорних властивостей об'єктів навколишнього світу - одне з пріоритетних завдань розвитку малюка. На другому-третьому році життя у дитини починають накопичуватися уявлення про колір, форму, величину і інших властивостях предметів.

   Важливо, щоб ці уявлення були досить різноманітними. Тому в ранньому віці має сенс проводити спеціальні заняття по сенсорному розвитку. Основне завдання таких занять - накопичення різноманітного сенсорного досвіду. Це той необхідний фундамент, на якому на наступних етапах навчання стає можливим систематизація накопичених досвіду і знань, їх усвідомлення, розширення, а також використання в різноманітних ситуаціях (як під час навчання, так і в житті).Малюка слід знайомити з усіма основними різновидами властивостей:

• колір - червоний, синій, жовтий, зелений, оранжевий, фіолетовий, чорний і білий;

• форма - коло, квадрат, трикутник, овал, прямокутник;

• величина - великий, маленький, середній, однаковий (такий же) за величиною;

• звуки - звучання різних дитячих музичних інструментів, музичних творів, людської мови різної гучності;

• елементарна кількість (без ліку) - багато, мало, один, ні одного, стільки ж; і т.д.Знайомлячи малюка з різними властивостями предметів, пам'ятайте, що поки не варто в обов'язковому порядку домагатися запам'ятовування і вживання назв цих властивостей. Головне, щоб дитина вміла враховувати властивості предметів під час дій з ними. Дорослий, займаючись з дитиною, вживає назви форм і кольорів, але не вимагає цих назв від малюка.

   У цій статті докладно описані методи знайомства дітей раннього віку з найбільш значущими ознаками предметів - кольором, формою, величиною і кількістю. Не варто при цьому забувати про інші ознаки предметів - вага, фактура, температура, звучання, смак і запах, проте їх вивчення виходить за рамки цієї статті. Основні ознаки предметів ми пропонуємо вивчати на різних рівнях, з поступовим підвищенням складності: спочатку це практичний рівень, коли малюк має можливість маніпулювати предметом або іграшкою; потім ми використовуємо картонні фігурки і картки з настільних ігор, які дитина також може брати в руки, перекладати їх ; тільки після проходження двох попередніх рівнів стає можливим виконання графічних завдань, а також виконання усних вправ. Вивчення ознак предметів в ході занять малюванням, ліпленням, аплікацією та конструюванням також вимагає окремої розмови.Знайомство з кольоромУ вітчизняній педагогіці прийнято такий порядок розрізнення кольорів - у вигляді послідовної зміни етапів:1. Порівняння предметів за кольором (без називання):

• Практичне співвіднесення - це порівняння предметів при їх безпосередньому зближенні: Цей кубик такий? Правильно, такий. Ні, не такий!

• Зорове співвіднесення - сприйняття кольору на відстані: Дай такий кубик! Знайди такий же за кольором! Дорослий показує зразок кольору і просить дитину знайти предмети або картинки такого ж кольору (зразок залишається у дорослого). Малюк вчиться сприймати колір не тільки реальних предметів, але також фігур і картинок.На цих етапах навчання знанню кольорів спектру, дорослий не вимагає знання назв кольору від дитини і сам називає кольору після виконання дитиною завдання.2. Називання кольору - закріплення уявлень про колір у слові-назві: дитина не тільки розрізняє кольори, але й визначає їх за назвою, а в подальшому називає їх сам. Дорослий на занятті багаторазово повторює назви кольорів, спонукаючи дитину повторити і запам'ятати їх. Дай червоний кубик. А цей кубик який за кольором? Правильно, синій.Вивчати кольору і закріплювати знання про квіти можна кількома різними способами:

- Використовуючи спеціальні дидактичні іграшки та ігри, спрямовані на вивчення кольорів - кольорові пірамідки, кольорове лото та ін;

- Розглядаючи і порівнюючи за кольором реальні предмети - іграшки, овочі і фрукти, одяг та ін;

- Розглядаючи картинки в книжках;

- В процесі занять продуктивними видами діяльності - малюванням, ліпленням, аплікацією;

- Пропонуючи малюкові різноманітні навчальні розмальовки.Тут ви знайдете опис ігор з дидактичними іграшками та настільними іграми, які допомагають познайомити малюка з кольором. Починайте навчання з 4-х кольорів: червоний, жовтий, зелений і синій. Тільки після того, як дитина навчиться без праці впізнавати і розрізняти ці основні кольори, запам'ятає їх назви, можна поступово додавати наступні кольори: білий і чорний, помаранчевий, коричневий, фіолетовий. Під час занять постійно називайте кольори, щоб дитина мала можливість добре запам'ятати їх назви, проте в ранньому віці не радимо вимагати від дитини самостійного називання кольорів: якщо називає - добре, а якщо ні - навчиться пізніше.

   Ігри з використанням іграшок і предметівРахункові паличкиПідберіть набір рахункових паличок двох контрастних кольорів і висипте їх на столі перед малюком. Потім праворуч покладіть паличку одного кольору, а ліворуч - паличку іншого кольору і запропонуйте дитині розсортувати палички за кольором: Давай розкладемо палички на дві купки - сюди всі такі, а сюди - ось такі! Після виконання дитиною завдання підведіть підсумок: Ти все правильно розклав - тут усі зелені палички, а тут - все рожеві. Молодець!Побудуй вежу!Для гри потрібні кубики однакової величини двох контрастних кольорів - по 3-4 кубики кожного кольору. Запропонуйте малюкові побудувати башту певного кольору: Давай побудуємо вежу такого кольору! Знайди такий же кубик! - Покажіть малюкові кубик певного кольору, спонукайте принести інший кубик такого ж кольору. Потім допоможіть дитині прикласти кубик до того, що вже стоїть в основі башти і порівняти «такий - не такий».

   Якщо «такий» - кубик можна ставити зверху. Якщо «не такий» - запропонуєте малюкові спробувати вибрати схожий кубик ще раз. Наступного разу проведіть гру з використанням більшої кількості кубиків різних кольорів.Знайди колечко!Для гри потрібна дерев'яна пірамідка з колечками основних кольорів (по 2 колечка кожного кольору). Запропонуйте малюкові розібрати пірамідку і перемішати різнокольорові колечка. Потім покажіть одне колечко і попросіть знайти колечко такого ж кольору: Знайди таке ж за кольором колечко! Допоможіть малюкові звіряти кольору - підносити до колечка-зразком черзі інші колечка, позначаючи результати порівняння словами «такий - не такий»:

Такий колір? Не такий! І це не такий! Ось - такий! Це жовті колечка! (Назвіть колір після досягнення результату, коли пара знайдена) Продовжуйте з колечками іншого кольору.

    Різнокольорові пірамідкиПідберіть для малюка іграшку, в якій на стержні, розміщені в ряд, надягають різнокольорові кульки або колечка. Спочатку разом з малюком зніміть кульки зі стрижнів, пограйте з ними, перемішайте. Потім надіньте на стрижні по одній кульці різних кольорів і запропонуйте дитині надіти інші кульки: Сюди одягни всі такі кульки, сюди - такі, а на цей стрижень - ось такі. 

   Після виконання дитиною завдання, назвіть кольору: Ти все правильно зробив! Тут червоні кульки, тут жовті, а тут - сині!Ігри з використанням фігур і картинокЗнайди квітка для метелики!Для гри потрібні вирізані з картону фігурки квітів і метеликів червоного, синього, жовтого, зеленого кольору. Розкладіть квіти на столі або на підлозі в кімнаті і запропонуйте малюкові допомогти метеликам віднайти свої квіти: Посади метелика на таку квітку, щоб її не було видно, і ніхто не зміг її зловити (побачити, знайти)! Після виконання дитиною завдання підведіть підсумок і назвіть кольору: Жовта метелик села на жовта квітка.

Синя метелик села на синій квітка. І т.д. Всі метелики сховалися. Молодець! Також попросіть дитину знайти предмет за назвою кольору: Знайди червону метелика. А де синій квітка? Покажи! Надалі можна додавати фігурки інших квітів.Вибери кольорову картинку!Розкладіть перед дитиною декілька картинок, що розрізняються кольором - наприклад, червоний, синій, жовтий квіти. Попросіть малюка знайти квітку заданого кольору: Знайди червона квітка! Дай синій квітка!Підбери пару за кольором!Розкладіть на столі картинки - червоний і синій будиночки, червона і синя машинки. Запропонуйте малюкові підібрати пари за кольором: Подивися: це будиночки, а це машинки. Машинки їдуть до своїх будиночків. Підбери кожному будиночку свою машинку. (Прикладіть до картки із зображенням червоного будиночка картинку із зображенням синьої машинки) Така картинка? Ні не така. (Прикладіть до червоного будиночка червону машинку) Така картинка? Так, така! Червоний будиночок і червона машинка. А ось синій будиночок і синя машинка. Допоможіть докласти картинки один до одного для порівняння кольору, а потім покласти поруч на столі. Називайте кольору тільки в кінці гри. Гру можна продовжувати з іншими картинками, поступово збільшуючи кількість квітів в грі.Сортування за кольоромПеремішайте різнокольорові картинки і запропонуйте дитині розкласти їх за кольорами: Подивися, різнокольорові картинки перемішалися. Давай розкладемо картинки за кольорами. Сюди всі червоні картинки, сюди всі жовті картинки, сюди всі сині картинки, а сюди всі зелені картинки. Картинки можна розкладати як на купки, так і рядами. Кількість кольорів і картинок кожного кольору в грі можна зменшувати і збільшувати в залежності від віку та можливостей дитини.

   Кольорове лото

У грі беруть участь два гравці (дитина і дорослий) і більше - кожен гравець отримує по великій карті лото, маленькі картки-картинки перемішуються на столі або викладаються стопкою. Дорослий дістає по одній картці: У кого велика червона картка - той буде збирати червоні картинки. У кого велика зелена карта - той буде збирати зелені картинки. Ось зелений будинок. У кого така картинка? І т.д. Ускладнюючи гру, пропонуйте підбирати картинки вже не візуально, а тільки на слух, орієнтуючись на назву кольору.Четвертий зайвийРозкладіть перед малюком 4 різних зображення на картках, 3 з яких однакового кольору, а одне - іншого кольору. Попросіть дитину знайти зайву картку і прибрати її. Якщо мовні можливості малюка дозволяють, попросіть пояснити, чому він виконав завдання саме так. В кінці гри обов'язково підведіть підсумок: Правильно, тут все сині картинки. А це - жовта картинка. Жовта картинка зайва. Продовжуйте гру з іншими четвірками картинок.«Кольоровий» диктантУ цій грі малюк вчиться підбирати картинку за кольором, орієнтуючись на слово-назва кольору - складати ряд картинок під диктовку. 

Сенсорне виховання дітей раннього віку

Наприклад, різнокольорові машинки: різнокольорові машинки виїжджають на дорогу. Давай розставимо машинки в ряд! Спочатку на дорогу виїжджає жовта машинка - ось так. За нею їде червона машинка. Знайди червону машинку і поклади картинку поряд з жовтою. Слідом їде синя машинка. І т.д.

   При необхідності допоможіть дитині розкласти картки в ряд на столі або на підлозі. Кількість кольорів у цій грі можна поступово збільшувати. Таким же чином можна грати з іншими картинками: зробити вулицю з різнокольорових будиночків, посадити на клумбу різнокольорові квіточки, побудувати в ряд різнобарвних гномиків.

Категорія: Для вас, батьки | Переглядів: 7894 | Додав: Sarum | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0