Субота, 08.05.2021, 07:51
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2013 » Квітень » 9 » Фізичне виховання дітей раннього віку
15:47
Фізичне виховання дітей раннього віку
   Загальновідомо, що потенціал здоров'я закладається в генофонді людини і передається спадково, але повнота реалізації цього потенціалу залежить від самої людини, природного і соціального середовища її проживання. 

Фізичне виховання дітей раннього віку

   Ми розглядаємо здоров'я і засновану на ньому життєву цілісність організму як предмет проектування, розширення та збагачення перспективи психосоматичних можливостей дитини. Завданням виховання дітей раннього віку є фундаментом повноцінного формування особистості дитини і збереження його фізичного і психічного здоров'я, то предметом нашого проектування оздоровчої роботи стало в першу чергу фізичне виховання дітей раннього віку. Головним завданням виховання дітей раннього віку і результатом такого проекту виступає стійке, константне фізичний стан дітей, яке далі може відтворюватися в режимі саморозвитку. Для цього в дитячому садку створені всі умови.

   По-перше, в групах створені куточки здоров'я, де розміщується необхідне для даної вікової групи дітей физкультур ладнання: спортивний комплекс, тренажери, масажери і т.п. По-друге, на території дошкільного закладу обладнано майданчик для рухливих ігор, бігові доріжки, «смуги перешкод», ями для стрибків у довжину, мішені для метання і пр. 

   По-третє, в освітньому закладі укомплектований різним спортінвентарем (м'ячі, обручі, лавки і т.д.) фізкультурний зал. 

З метою сенсорного виховання дітей раннього віку інтересу до рухової активності ми використовуємо різноманітні за формою та змістом фізкультурні заняття, хвилинки, ранкові гімнастики і вправи після сну. Багато часу приділяємо проведенню фізкультурних занять на свіжому повітрі. П'ять років тому ми перші в місті ввели для малюків з 2-х років фізкультурні заняття, що проводяться інструктором з фізичного виховання 2 рази на тиждень у спортивному залі. Особливу увагу в оздоровчій роботі до фізичного розвитку дітей раннього віку було обумовлено рядом причин. Загальновідомо, що в ранньому віці відбувається інтенсивне фізичний розвиток дітей, формування функціональних систем дитячого організму. Значить, саме в цьому віці розвиток і розширення фізичних можливостей дітей має педагогічно і психологічно культивуватися на основі принципів педагогіки оздоровлення.

   Наші спостереження за станом здоров'я часто хворіючих дітей показали, що близько 40% з них мають відхилення у фізичному розвитку: дефіцит маси тіла, дефіцит м'язової маси, знижений або підвищений тонус мускулатури. Фізкультурні заняття з дітьми раннього віку, які проводилися раніше в груповому приміщенні вихователем не забезпечують повноцінної рухової активності, так як не завжди дотримується відповідний температурний режим, відсутня відповідна одяг дітей, недостатньо місця для рухливих ігор, недостатня кваліфікація вихователя в галузі фізичного виховання. Пошук ефективних форм фізичного розвитку дітей привів нас до ідеї організації рухової активності дітей раннього віку на основі розвивального підходу (В.Т.Кудрявцев) - прилучення дітей до фізичної культури як природної складової суспільної культури. Накопичений за останні 5 років досвід послужив основою для розробки авторської програми «Організації фізкультурних занять з дітьми раннього дошкільного віку», заснованої на принципах розвивальної оздоровчої роботи з дошкільнятами:-Розвиток творчої уяви;-Формування осмисленої моторики;-Створення і закріплення цілісного позитивного психосоматичного стану при різних видах діяльності;-Формування у дітей здатності до сприяння і співпереживання.Розроблена програма містить перспективне, календарно-тематичне планування і комплекс занять, що включає авторські вправи, ігри та віршовані рими.

   Програмою передбачає організацію розвитку рухової активності через нерозривний зв'язок з іншими напрямками профілактично-оздоровчої роботи з розвитку емоційної, дихальної та вокально-мовної сфер дитини. Згідно вищеописаним принципам розвиваючої оздоровчої роботи прилучення малюків до використання фізичних вправ, техніки їх виконання, передбачає не тільки оволодіння конкретними рухами, а й уміння управляти ними, раціонально застосовувати їх для вирішення рухових завдань в ігровій та життєвої ситуаціях. Розвиток рухової активності здійснюється в спілкування з дорослими і однолітками.

   Щоб підтримати у дітей інтерес до оволодіння основними видами руху, заняття мають свій сюжет, носять інтегрований характер, дозволяють здійснювати зв'язок з пізнавальними процесами. Так восени діти збирають листя, гриби; взимку «хлоп'ята-зайчаткі» граються в снігу, навесні вони плавають в морі, разом з тваринками шукають весняні квіти. У перший рік навчання діти починають освоєння таких видів руху як ходьба, біг, перестрибування, кидання, лазіння. 

Всі заняття будуються на основі індивідуально-диференційованого підходу як системоутворюючого засобу оздоровлення дітей, що дозволяє кожній дитині виконувати вправи абсолютно правильно, враховуючи його особливості, звертати увагу на якості його виконання. Це дає можливість в старшому дошкільному віці освоювати швидше складні види основних рухів. Стимулом для рухової діяльності служать іграшки (наздожени м'яч, доповз до грибочка, злови зайчика і т.п.) При формуванні уявлень про кінцевий результат увагу дітей залучається до мети: («У кого більше грибів у кошику?», «Хто знайшов мишеняти?» Іт.п.). Щоб дитина докладав зусиль для досягнення успіху, подібні завдання протягом року змінюються: збільшується відстань до іграшки.Оцінка рішення рухової задачі дозволяє перевести задоволення дитини з процесуальної сторони дій до радості достігнутого.У малюків величезна кількість тимчасових зв'язків, що мають пряме відношення до формування довільних рухів, які утворюються шляхом наслідування. Ця здатність допомагає їм швидше освоювати руху («Ми метелики, курчата, лісові звірятка») і формує творчу уяву. Позитивні емоції, емоційно насичена діяльність - головна складова фізичного розвитку. Вступна частина кожного заняття дає дитині емоційно-стимулюючий настрій на всі заняття: «Ви, хлопці, посміхніться, Всі за мною стаєте. Ми сьогодні в ліс підемо - І лисичку там знайдемо! »При розвитку рухових функцій використовуються звукові, ритмічні і мовні стимули. Особливе значення має чітка мовна інструкція, яка нормалізує психічну діяльність, покращує розуміння мови, збагачує словник. Всі види рухів так само супроводжуються віршованим текстом, так як ритм, рима - не тільки виховують слухове увагу і сприйняття, а й організують ритм і темп руху. Виконуючи ті чи інші рухи, дитина вчиться промовляти їх, підключаючи не тільки обговорювання, але і рахунок.

    З другого півріччя, деякі заняття проводяться під музику.Емоційне забарвлення проведених занять стимулює бажання дітей займатися руховою діяльністю, особливо у інертних, малоактивних дітей.У кожному комплексі програми використовуються вправи на дихання. Правильне дихання стимулює роботу серця, головного мозку і нервової системи, сприяє вмінню керувати собою. На заняттях велика увага приділяється навчанню дитини дихати через ніс.При освоєнні дітьми основних видів рухів звертається увага на поставу, правильне положення тіла, голови, збереження рівноваги, що сприяє формуванню точного рухової навички, рухової пам'яті. У програмі особлива увага приділяється, розвитку дрібної моторики в ігровій діяльності використовуються пальчикові ігри. Такі заняття проходять емоційно, захоплююче, сприяють розвитку мовлення та творчої активності дітей. Багато ігор вимагають участі обох рук, що дає можливість розвивати просторові уявлення (вгору-вниз, ззаду - спереду).

   Пальчикові ігри, підібрані у програмі відображають реалії навколишнього світу - предмети, тварин, людей, що необхідно для розвитку творчої уяви дошкільників.Організована на основі авторської програми робота з фізичного виховання дітей раннього віку допомагає розвивати і розширювати психофізіологічні можливості кожної дитини.Однак фізичне виховання тільки в рамках дошкільного закладу не є ефективним без взаємодії з батьками. Багато батьків вважають, що малюки не зможуть виконати зазначені вправи, деякі забороняють переодягати дітей у спортивну форму, побоюючись простудних захворювань. Опитування батьків показало, що 70% з них в силу різних причин не можуть правильно організувати рухову діяльність дитини, враховуючи вік та індивідуальні особливості дітей. Тому при реалізації програми фізичного виховання дітей раннього віку особлива увага приділяється ознайомленню батьків з постановкою фізичного виховання в ДНЗ.

Для цього, поряд з традиційними формами інформування батьків про способи фізичного розвитку дітей (консультації фахівців, наочна агітація, бесіди, і.т.д.), ми використовуємо і нетрадиційні - індивідуальні бесіди про організацію розвивального середовища в домашніх умовах, презентації роботи фахівців з фізичного виховання дітей раннього віку та оздоровлення, майстер-класи, семінари-практикуми. Практика роботи з фізичного розвитку дітей показала, що добре зарекомендували себе спільні заняття батьків і дітей «Папа, підтягни животик», «Мамина зарядка», «З бабусею на грядці». Особливо улюблені всіма імітаційні вправи, де мама може бути великий ведмедицею або жабою, а тато літаком. Наслідувальні вправи - відмінний засіб для пізнавального розвитку в ранньому віці в ранньому віці, вони виправляють і коректують недоліки фігури, стають гарною підмогою для підтримки здоров'я в майбутньому.В атмосфері спільної діяльності, коли діти і дорослі відчувають себе розкуто, по-дитячому природно, зростає ефективність оздоровчої роботи: приклад значущого дорослого дозволяє формувати усвідомлене ставлення дітей до власного тіла, його станам і можливостям.

Фізичне виховання дітей раннього віку

Тому програма містить авторські комплекси спеціальних вправ, які батьки можуть використовувати і вдома, і на відпочинку.У результаті проведеної в ДОП роботи з фізичного виховання дітей раннього віку на основі авторської програми нам вдалося:

1) розсунути рамки замкнутого простору перебування дітей у ДОП (вранці в дні фізкультурних занять усі діти швидко з'їдають сніданок, поспішають переодягтися в спортивну форму і змінити звичну обстановку групової кімнати на спортзал);

2) знизити пропуски дитячого саду дітьми в дні фізкультурних занять;

3) отримати позитивний, психологічний ефект: у дітей підвищився емоційний тонус, став краще сон і апетит;

4) підвищити рівень загальної фізичної готовності дітей в старшому віці: діти, починаючи з середньої групи, займаються за ускладненою програмою, багато хто відвідує спортивні секції;

Категорія: Для мам | Переглядів: 3308 | Додав: Sarum | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0