П`ятниця, 19.04.2024, 23:55
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2013 » Квітень » 9 » Завдання виховання
12:25
Завдання виховання
   Сутність виховання полягає в організованому і цілеспрямованому впливі на свідомість.   Завдання виховання в широкому сенсі полягає у всебічному, направленому вдосконаленні особистості, в результаті якого у людини формується світогляд. Переконання, бажання і потреби людей проявляються у вигляді діяльності та поведінки. 

Завдання виховання

  Виховання починається при перших проблисках свідомості у дитини. Воно виражається в тому, що йому вселяють поняття про погане і хороше, про те, що можна і чого не можна, пояснюють сенс того чи іншого явища, причини походження цього явища і т.д. З навколишнього середовища він черпає свій світогляд, мораль та інші основи поведінки.

   Різні явища, що відбуваються в природі чи суспільстві, виробляють на людину те чи інше враження і таким чином впливають на його свідомість. Ці враження не проходять безслідно, а роблять вплив на погляди, поведінку, діяльність людини.   Вплив треба розуміти як наслідок впливу на свідомість людини. Воно виражається в мимовільній зміні способу мислення, переконань, бажань, потреб і, отже, у відповідній зміні поведінки і проявів будь-якого виду діяльності.   Вплив навколишнього середовища неминучий. Сутність же організованого впливу - завдання виховання - заснована на навіюванні та властивих людині властивостях - сугестивності і наслідуванні. Навіювання потрібно розглядати як вплив на людину ззовні на відміну від самонавіювання.   Навіювання здійсненно за умови певного стану і спрямованості волі і участі свідомості вихованця. Основну роль в отриманні більшого ефекту від навіювання грає настроєність, ставлення вихованця до змісту внушаемого. Опозиційна або приголосна, а також індиферентна налаштованість вихованця до змісту внушаемого визначає відповідно негативний або позитивний результат впливу. Довіра, повна відсутність сумнівів у вихованця до змісту внушаемого забезпечує бажане вплив. Небажання вихованця сприймати внушаемое виключає або суттєво ускладнює можливість впливу на нього. Повторення впливу при цьому здатне іноді викликати протилежну реакцію. Так буде продовжуватися, поки вихователь не зуміє змінити, подолати це небажання воспитуемого.

     Навіювання при індиферентної налаштованості у вихованця все ж робить на нього вплив, який посилюється при бажанні вихованця сприйняти внушаемое.   Важливо вміння привернути увагу і порушити інтерес до внушаемому. Це сприяє активізації сприйняття, що в свою чергу тим самим посилює увагу. Інтерес надзвичайно важливий як принципова умова для впливу, так як при цьому воля і свідомість у вихованця зазвичай знаходяться в стані індиферентної або узгодженої налаштованості із сприйманим змістом, а це є умовою для здійснення впливу. Інтерес звичайно переростає в бажання, яке і допомагає вихованцю в досягненні мети.   Увага та інтерес визначаються не тільки самим змістом, тобто важливо не тільки що збуджує інтерес і привертає увагу, а також як воно подається. Викликати інтерес, підсилити його і активізувати увагу допомагають такі засоби впливу, як емоційність і виразність, і, нарешті, авторитет вихователя. Він зазвичай визначає не тільки стан волі вихованця, але і його свідомість і тому являє собою найбільш ефективний і важливий фактор, як за силою впливу, так і по його спрямованості. Сила впливу і спрямованість впливу головним чином залежать від авторитету того, хто вселяє.

    Завдання виховання- це організоване цілеспрямоване вплив більш досвідченої людини - вихователя на вихованця. Протягом усього життя виховання залишається завжди основною спрямовуючою силою, впливає на особистість.   Самовиховання - це засіб самовдосконалення особистості. Воно є самостійним видом впливу. Навчаючи, потрібно добитися не тільки уміння самовдосконалюватися, а й прищепити до цього смак. Тільки в цьому випадку можна вважати людину підготовленим до самостійного цілеспрямованому вдосконаленню шляхом наполегливої повсякденного вправи. Самовиховання дає людині необмежені можливості для вдосконалення. Однак у житті ми бачимо, що неминуче вплив оточуючого нас світу триває до кінця наших днів. Ця обставина викликає необхідність сприймати цей вплив шляхом організованим, шляхом виховання.   

Завдання виховання

Досягти ідеалу справжнього всебічного досконалості дуже важко, так як він безмежний внаслідок багатогранності якостей, притаманних людині від народження. Однак можна досягти максимуму досконалості якогось певного властивості.   У різних людей ступінь досконалості, досягнутої в одних і тих же умовах, різна. Це більшою мірою залежить від природного обдарованості. Але виховання і особливо самовиховання допомагають досягти вражаючих результатів у вдосконаленні різних властивостей і здібностей, придбанні нових переконань, звичок і навичок, словом, всього, з чого складається всебічний розвиток.

  Всі властивості і безумовні рефлекси (інстинкти), одержувані людиною у спадок, можна розвинути, а можна, навпаки, свідомо їх послабити, принизити, згасити, не давати їм розвинутися. Постійний прояв безумовних рефлексів і властивостей сприяє їх розвитку, а свідоме придушення веде до їх деградації.   Протягом усього життя людини навколишнє оточення змінюється, а тому змінюються по суті і вплив, і вплив на нього, а отже, змінюється і сама людина. Зміна властивостей людини залежить від існування причин, що викликають прояв цих властивостей. 

    Якщо причини зберігаються або видозмінюються, то властивості залишаються за умови діяльного їх прояву. Якщо ж причини, що викликають прояв властивості, пропадають, а їхнє місце займають інші за змістом причини, то колишнє властивість також пропадає, а його місце займає інший, викликане новим бажанням, нової потребою, новими звичками. У цьому випадку відбуваються істотні зміни у свідомості людини.   Наприклад, первісна людина примушений був добувати собі їжу полюванням. Це заняття повторювалася в багатьох поколіннях спочатку як необхідність, потім переросло в мисливську пристрасть, проявлявшуюся при відповідних умовах. У наш час пристрасть до полювання проявляється рідше і лише там, де є відповідна обстановка або середу. Люди, що живуть з покоління в покоління в містах, не відчувають ніякої пристрасті до полювання, незважаючи на те, що чують про неї.   Або ще приклад. Колись кінь широко і міцно використовувалася людиною в його побуті. Верхова кінь спочатку була необхідністю, а потім стала для людини предметом пристрасті та кохання. Сучасний же міський житель, який користується всіма видами транспорту, не відчуває ні любові до коня, ні пристрасті до верхової їзди. Кінь тепер замінюють мотоцикл, автомобіль, велосипед.   Завдання виховання - не тільки зберегти основні необхідні інстинкти, що визначаються умовою збереження людства (любов до праці і т.д.), але і сприяти їх розвитку і, крім того, скористатися ними як базою для вдосконалення різних властивостей людини, необхідних для розвитку його інтелекту .

Завдання виховання

    Багато властивостей людини, прояв яких небажано і неприпустимо в суспільному житті, викорінюються завдяки завданю виховання. Це досягається або свідомим придушенням негативних властивостей, або розвитком необхідних позитивних властивостей, або ж застосуванням нових стимулів, що викликають нові бажання і потреби, нові звички.

Категорія: виховання колективу | Переглядів: 1098 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0