Середа, 24.04.2024, 13:25
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Березень » 21 » виховання +в школі
22:23
виховання +в школі
Часи змінюються, і сьогоднішні діти вже не такі, якими були їхні батьки. Вони більш самостійні і поінформовані, володіють ПК і розбираються в навороченной техніці, вони більш самовпевнені й сміливі, часом це навіть виглядає як зневагу до авторитету і думки дорослих. У більшості випадків вони більше орієнтовані на себе і реалізацію своїх бажань, ніж на цінності колективу, вони більш безвідповідальні і неорганізовані. Втім, це можна вважати свободою і незалежністю, якщо це не доставляє серйозних проблем.

На жаль, виховання школярів часто замінюється переглядом фільмів та іграми, а надлишок телевізійно-комп'ютерного проведення часу нерідко робить дітей більш агресивними і жорстокими, запальними і нервовими і заміщає собою такі корисні захоплення, як заняття спортом, читання, ігри з друзями, а часом навіть і сімейне дозвілля повністю зайнятий переглядом фільмів та іграми за комп'ютером.

В останнє десятиліття непомітно і поступово сталася серйозна зміна життєвих цінностей: раніше набагато більше думали про інших, про колектив, про благополуччя країни і міста, де живеш. Зараз сучасна педагогіка заявляє про те, що виховання школярів повинне допомогти дитині стати успішним членом суспільства, знайти "своє місце під сонцем", тобто просто пристосується до того що є. Комусь ця позиція подобається, а хтось з ностальгією згадує часи свого дитинства, сам є людиною з активною життєвою позицією і орієнтує дітей на інші цінності. Як відомо, велика частина цінностей і поглядів закладається все-таки саме в родині, і у вашій особі дитина бачить зразок для наслідування, щоб йому не говорили вчителя або друзі.http://vospitanie.at.ua/

Не варто сприймати дітей як цілком відмінних від вас істот, вішати на них модний ярлик "діти-індиго" і опускати руки. Будь-яку проблему можна вирішити, і чим молодше ваш школяр - тим простіше це робиться. Виховання школярів старших класів вимагає великих зусиль, якщо ви не змогли знайти спільну мову в більш молодшому віці. Насправді багато наших дитячі переживання (згадайте себе в школі) гостро і болісно переживаються і нашими дітьми: почуття самотності, бажання бути зрозумілим, подобається протилежній статі, мати друзів, бути успішним ...

Вони такі і в той же час зовсім не такі, якими були ми .... Зрозумійте їх правильно.
Про що не слід забувати?

Виховання школярів - це не дресирування і не виточування потрібної деталі на верстаті. Як би нам це не подобалося, дитина - самостійна особистість і зовсім не зобов'язаний бути зручним для нас. У нього є свої почуття, проблеми, переживання, він по-своєму реагує на навколишнє.

Молодший шкільний вік не просто період дитинства і один з багатьох етапів розвитку людини. Це надзвичайно значимий період життя. Першокласник відчуває відміну від інших дітей. Від молодших його відрізняє те, що він вчиться в школі, від старших - недосвідченість та невпевненість, що супроводжують початок будь-якого раніше незнайомого справи. Школа наближає його до дорослих, які теж колись проходили цей етап.

Спочатку дитина орієнтується на зовнішню сторону шкільного життя, пізніше осмислює і внутрішню. Першокласник - щаслива людина. Його вважають "дорослим", він займається важливою справою, значимим і всіх цікавлять. Це справа заповнює всю його нове життя. Змінюються відносини з дорослими, у дитини з'являється новий статус - він тепер учень.

Але не все так райдужно в житті першокласника. Це важкий період у його житті, звикання до нових правил і жорстким вимогам, зміна установок, розширення кордонів. Доводиться багато часу проводити за столом, що дуже непросто для рухомого і ще недавно "вільного" дошкільника. До всього додаються ще й додаткові заняття: музика, танці, англійська ...
Як допомогти?

Дитині треба буде розв'язати багато непростих завдань. Зробити це за нього вам все одно не вдасться, як, втім, і змусити школяра стати уважним, зібраним, відповідальним і самостійним.

Тому основне завдання, яке має вирішити виховання школярів зараз - допомогти йому адаптуватися до нових вимог, підтримати, показати що, незважаючи на перші невдачі, ви все одно любите свою дитину і раді тому, що він у вас є. Проводьте більше часу разом, цікавтеся справами і турботами своєї дитини, розділіть його захоплення.

Нарощуйте інтенсивність вимог поступово, не квапте, але й не затримуйте розвиток дитини. Правила, що роблять виховання школярів ефективним:

- Труднощі повинні бути посильними, адекватними для вашої дитини;
- Діяльність молодших школярів повинна бути різноманітною, емоційної, інтелектуально насиченою;
- Створюйте дитині ситуації успіху;
- Дозвольте йому розширити свій життєвий простір: запрошувати шкільних приятелів, завести нові захоплення і хобі, займатися в тих секціях, які подобаються;
- Бережіть здоров'я учня - воно важливіше п'ятірок.

Виховання школярів буде неефективним, якщо ви самі не дотримуєтеся всіх тих правил, які диктуєте йому. Дуже багато чого залежить від вас. Причому в першу чергу не від ваших слів і пояснень, а від вашого прикладу. Безглуздо, погодьтеся, змушувати дитину займатися спортом, проводячи вільний час на дивані перед телевізором.

Хочемо ми цього чи не хочемо, але багато наших цінності, звички, висловлювання і манери стають цінностями, звичками і манерами наших дітей.
Виховує чи школа?

Вплив шкільної освіти на особистісні цінності молодшого школяра не настільки велике, як це прийнято вважати. Знамениті земляки, літературні герої, вчителі вже не є значимими прикладами для наслідування. Місце "кумира-зразка" зайняли герої бойовиків і комп'ютерних ігор, зірки естради, топ-моделі та кінозірки, в кращому випадку - билинні богатирі та казкові принцеси.

Колективні цінності і справи теж не є пріоритетними для більшості дітей. Сучасні діти прагматичні й меркантильні, згідно з опитуваннями, свою майбутню роботу вони хочуть бачити не корисною людям і суспільству, а добре оплачуваної і несучої інші життєві блага матеріального характеру. Це прагнення підтримується і гарячим бажанням батьків дати дитині добру освіту, яке виражається у великій кількості додаткових занять і високих вимогах до навчальних результатів.

Офіційна позиція школи збігається з загальними тенденціями: у більшості шкіл дотримуються позиції, що їх завдання - освіта, а не виховання школярів, і тому часто вчителі не звертають уваги на існуючі проблеми у взаєминах дітей, організовують колективні справи і позакласні заходи формально. Вся позакласна робота часом зводиться до екскурсій та поїздок в театри, а також до обов'язкових тематичним класним годинах. Нормативні акти, за якими живе школа, дійсно регламентують освітній процес: зміст освіти, оцінку якості та інші критерії, а про необхідність наявності в школі виховної системи мови не йде.

Тому виховання в школі - процес швидше спонтанний, ніж закономірний. Його якість залежить від безлічі досить випадкових чинників: особистості вчителя і його позиції в цьому питанні, що склалася чи не існуючої виховної системи в школі, колективу хлопців у класі та інших моментів. Тому сподіватися, що школа надасть вам істотну допомогу у вихованні, не варто.

Але й показати вчителю свою зацікавленість у співпраці, в тому, що відбувається в житті дитини - необхідно. Не пускайте відбувається в школі на самоплив, все-таки ваша дитина проводить там більшу частину свого життя, і ваш інтерес до того, що і як там відбувається, зрозумілий і обов'язковий.

Відомо, що злочинцями в молоді роки стають ті, хто в початковій школі втратив упевненість в собі як учня, перестав вірити в перспективу хороших оцінок, зіткнувся з доброзичливістю вчительки і несправедливістю батьків. В цьому випадку діти втрачають мотивацію до навчання, яка тягне за собою цілу купу інших проблем. Виховання школярів відбувається в першу чергу в сім'ї, а потім уже в класі. Тому підвищуйте впевненість дитини в собі, допомагайте йому, підтримуйте.

Спільне увагу батьків і вчителів, своєчасне звернення за порадою до шкільного психолога допоможуть уникнути багатьох труднощів у вихованні дитини. Виховання школярів має відбуватися ненав'язливо і по можливості непомітно для дитини, тому що відчуття тотального контролю може викликати з його боку бурхливий протест і негативну поведінку. Постарайтеся бути союзником і розуміючим другом своєї дитини.
Категорія: виховання колективу | Переглядів: 966 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0