Середа, 08.01.2025, 19:27
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Березень » 14 » Методи та засоби естетичного виховання
20:48
Методи та засоби естетичного виховання
Однією зі сфер, а також засобом естетичного виховання є праця, оскільки докорінні основи виробничої діяльності і робота в цілому спрямовані на виявлення та розвиток творчо-естетичних задатків особистості, нерозривно пов'язані з первинними трудовими навичками, інакше кажучи, з творчим потенціалом особистості. Доцільно виділити кілька аспектів вивчення даної проблеми: ставлення до процесу праці, до результатів праці, відношення до засобів трудової діяльності. Згадані проблеми призначено вирішити естетиці праці та естетиці виробництва.

Вагомим засобом естетичного виховання є природа, бо саме через неї людина пізнає закони краси. Ще в розумінні стародавніх греків космос протиставлений хаосу і спочатку вказував на упорядкованість світу.

Краса фізичної природи, маючи свої особливості, незрівнянно простіше, ніж краса життя, де вона переходить в своє нове якість і виявляється як самоорганізація, де організованість протиставлена ​​дезорганизованности, конструктивність - безструктурності. Самоорганізованість є умовою прояви прекрасних форм, серед яких зовнішній гармонійний вигляд живого - лише прояв системи взаємопов'язаних рівнів організації (від тонких клітинних структур до біосфери в цілому), де на кожному рівні можна відокремити свої естетичні закономірності. Засобами естетичного виховання також є поведінка та побут людини. Естетика поведінки виявляється у людських відносинах (виробничих, побутових, особистих, суспільних) і закріплюється у вчинках і діях людей.

Естетика поведінки має історичний характер, тобто ті норми, які сприймалися як обов'язковий атрибут естетичної поведінки у минулому, можуть не сприйматися такими у новій соціальній реальності. Наприклад, в «Правилах гарного тону», видані на початку минулого століття, естетичної нормою поведінки, ознакою гарного тону вважалося, що «молодим панянкам етикет заперечує брати участь у розважальних позаміських прогулянках, але вони можуть бути присутніми на них не інакше, як у супроводі матері або літньої пані, яка займає деякий становище в суспільстві ». Зі зміною ролі жінки в суспільстві змінилися й норми поведінки, що регулюють якість її спілкування зі своїми однолітками. Доречно сказати про те, що естетичне виховання саме у згаданій сфері (поведінці та побуті) тісно пов'язано з особливостями національної культури, національних традицій. Так, в минулому столітті в російському суспільстві було прийнято, щоб кавалер, який бажає йти з пані під руку, запропонував їй праву руку. У Франції в той же час було звичайним у аналогічній ситуації пропонувати ліву руку. Естетика поведінки, на відміну від етики поведінки, стосується, перш за все, ритуального боку людської поведінки, форми, в яку одягається той чи інший вчинок.

Естетика побуту обумовлює правильну організацію предметного середовища, яка співвідноситься з уявленнями особистості про міру, гармонію, вона виявляється в оформленні житла, в одязі, у зовнішньому вигляді в цілому і т.д. Дійсно невичерпні багатства естетичного розвитку служать мистецтво і художнє та естетичне творчість, до яких більшість людей, професійно не займаються художньою діяльністю, залучаються саме у вільний час. Щодо засобів естетичного виховання, необхідно назвати також естетичну освіту, естетичне і художнє навчання. У результаті комплексного, вмілого втілення усіх засобів та методів естетичного виховання підвищується естетична культура особистості.
Категорія: виховання колективу | Переглядів: 1165 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0