П`ятниця, 19.04.2024, 04:42
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Грудень » 10 » Правове виховання: поняття, форми, методи
16:46
Правове виховання: поняття, форми, методи


Для підвищення рівня правової культури суспільства в цілому і для підвищення правової культури особистості необхідна цілеспрямована діяльність державних органів, громадськості з формування в усіх громадян правосвідомості, знань, умінь користуватися всіма цінностями, створеними людиною в правовій сфері, прагнення діяти відповідно до них. Іншими словами, для підвищення рівня правової культури необхідні правове формування та правове виховання особистості.Ці два поняття не є тотожними.

правове виховання

Під правовим формуванням особистості (іноді називається «правове виховання в широкому сенсі») розуміється весь багатогранний процес формування правової культури під впливом різних факторів (економічних, соціальних, політичних, ідеологічних та ін.)У завдання правового виховання входить формування:знань про право;внутрішнього поваги до права;уміння застосовувати правові знання на практиці;звички діяти у відповідності з правовими приписами.

Поняття правового виховання

Правове виховання - це цілеспрямована діяльність державних органів і громадськості по формуванню у громадян і посадових осіб правосвідомості та правової культури, це спеціальний вплив на свідомість і поведінку людей з метою вироблення в них стійкої орієнтації на законослухняну поведінку.Правове виховання являє систему елементів, що утворюють правовиховної процес.Його основними елементами є: суб'єкти виховання (держава та її органи, посадові особи, громадські організації, окремі громадяни); об'єкти виховання (окремі індивіди, групи населення - молодь, військовослужбовці і т.д.); зміст виховання - передача воспітуемим юридичного досвіду суспільства ; форми і методи правового виховання.У змістовному плані сенс і мета правового виховання полягають у тому, щоб підняти індивідуальне чи групове правосвідомість до рівня правосвідомості суспільства (соціальної групи). Правова інформація, досвід, що містяться в суспільній (груповому) правосвідомості, повинні бути «доставлені» за допомогою відповідних засобів, форм і методів у свідомість виховуваних. Оскільки суспільна правосвідомість знаходить своє безпосереднє втілення в нормах права, остільки правове виховання багато в чому передбачає їх засвоєння.

Форми правового виховання

Форми правового виховання.

До форм правового виховання відносяться:правове навчання (спеціальна підготовка і навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в школі);правова пропаганда (правове виховання населення у лекторіях, громадських консультаціях, телебаченням, іншими засобами масової інформації і т. д.);правове виховання правопорушників правозастосувальними (правоохоронними) органами (правовиховна діяльність органів внутрішніх справ, суду, прокуратури, органів, що виконують покарання, і ін);юридична практика (особливо важлива для практикуючих студентів, які отримують знання в результаті безпосередньої участі у правозастосовчій діяльності).Правове навчання як система передачі і засвоєння минулого історичного досвіду, а також практики та навичок реалізації права в умовах сучасної дійсності покликане сформувати в індивіда почуття впевненості і самостійності в правовій сфері, стимулювати правову активність особистості. Правова активність передбачає добровільне, усвідомлене, ініціативне, соціально та морально відповідальна поведінка людини.Форми правового виховання, відображаючи зовнішню, поведінкову сторону взаємин вихователя і воспитуемого, можуть бути як усні (лекції, бесіди, зустрічі з юристами і т. п.), так і друковані (газети, книги, плакати і т. д.).Разом з тим правове виховання не можна зводити тільки до правової обізнаності громадян. Це більш глибинний процес, пов'язаний з усвідомленням прав і свобод людини і громадянина, положень Конституції і основних діючих законів.Методи правового вихованняМетоди правового виховання - це різноманітні прийоми педагогічного, психологічного та іншого впливу на виховуваних. До них відносять, перш за все, переконання і примус, особистий приклад, заохочення та інЗасоби правового виховання діляться:на матеріальні (нормативні і правозастосовні акти, акти тлумачення права, газети, журнали та ін);усні (лекції, семінари, бесіди і т. п.).На закінчення слід зазначити, що правова культура є складовою частиною загальної культури і функціонує у взаємодії з іншими сферами культури. Тому для вдосконалення правової культури необхідно підвищувати рівень культури в цілому. У цьому плані особливо значущим є взаємодія правової та моральної культури. Саме моральну свідомість як елемент моральної культури опосередковано сприяє діяльності особистості у відповідності з приписами правового закону.Правове виховання тісно пов'язане з політичним і моральним вихованням. Не можна сформувати у людини повагу до закону, якщо немає поваги до держави (законодавцю), до інших людей - носіїв суб'єктивних прав і свобод.

Категорія: Правове виховання | Переглядів: 2410 | Додав: Sarum | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0