Середа, 08.01.2025, 19:25
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Червень » 6 » правове виховання дітей дошкільного віку
19:18
правове виховання дітей дошкільного віку

виховання

Найважливішим досягненням системи освіти в правовому вихованні дітей дошкільного віку за останні десятиліття є її переорієнтація на принципи гуманізації, на виховання підростаючого покоління в дусі загальнолюдських цінностей та ідеалів миру. У світлі цього визначаються два найважливіші завдання: соціальна - суттєва зміна положення дитини та педагогічна - формування елементарної правової культури юних членів суспільства.

Аналізуючи сучасний стан проблеми - правового виховання дітей дошкільного віку та правового виховання школярів, слід зазначити, що в умовах гуманізації та демократизації нашого суспільства головною причиною її актуальності є зрослий інтерес до індивідуальності, особистості. Сьогодні стало очевидним, що суспільству потрібна соціально зріла, вільна особистість, що володіє правовими знаннями.
Погіршення становища дітей, зниження показників здоров'я, благополуччя, зростання соціальної дезадаптації дітей, що виявляється в порушенні норм моралі і протиправних діях, ранньої алкоголізації та наркоманії, криміналізацією свідомості і поведінки значної частини дорослішає покоління вимагають активізації державної політики в інтересах дітей. Нова етика полягає у визнанні дитинства як повноцінного етапу, природного періоду життєдіяльності кожної дитини.

Забезпечення такого підходу можливе лише при створенні та забезпеченні державою відповідних умов. Поставлена задача може бути вирішена за допомогою зміни підходів до виховної діяльності, відмови від авторитаризму у вихованні, що, в свою чергу, передбачає побудову всього процесу через багатосторонню діяльність, засновану на взаємодії, співробітництво, повазі, довірі до дитини, через створення в цьому процесі умов для його самореалізації в якості соціального суб'єкта.Правове виховання дітей дошкільного віку безпосередньо пов'язане з посиленням уваги до реалізації прав дитини.

Значний внесок у розвиток теорії, методики і практики виховання дітей дошкільного віку , формування правової культури
правового виховання дошкільнят  різних соціальних груп суспільства внесли філософи, юристи, педагоги, психологи, вчителі-практики.

У різні періоди розвитку російської освіти проблеми правового виховання розглядалися в роботах Н.П. Вербицького, І.Ф. Рябко, Е.В. Татарівдевой, В.В. Тишенко. Основою для побудови навчально-виховного процесу, спрямованого на формування морально-правової свідомості та поведінки, є ідеї Н.К. Крупської, А.С. Макаренко. Значимі для дослідження роботи Л.С. Виготського, В.А. Сухомлинського, в яких педагогічний процес розглядається на основі гуманістичного принципу співробітництва дорослих і дітей.

Разом з тим, аналіз науково-педагогічної літератури і практики дозволив зробити висновок: незважаючи на наявність досить великої літератури з проблем правового виховання, не всі його теоретичні аспекти розроблені в рівній мірі. Серед найбільш актуальних залишається проблема правового виховання дітей дошкільного віку.

Необхідність з ранніх років формувати у дитини почуття віри в себе, в свої права і обов'язки, пов'язана з позитивним впливом цих якостей особистості на її самоставлення, самоприятие, самовідчуття. Увагу до себе, поступове усвідомлення своїх прав і обов'язків сприяє тому, що дитина привчиться бути більш вільним, навчається поважати себе та інших людей, розуміти їхні почуття, переживання, вчинки, думки.
Таким чином, одним з напрямків правового виховання дітей дошкільного віку є формування у них уявлень про себе, своїх правах і обов'язках, що передбачає:

1) ознайомлення з основними правами людини,та їх обов'язками (у доступній для дітей формі, із залученням наочних матеріалів);

2) створення умов для формування знань про морально-правових нормах поведінки;

3) розвиток уявлень про користь та доцільность у використанні прав людини в процесі взаємин між людьми.

Актуальність цього дослідження підтверджується наступними його характеристиками:

а) вона в сукупності відбиває питання розумового, морального, естетичного, правового виховання;

б) носить міждисциплінарний характер: інтегрує знання загальної та дошкільної педагогіки, дитячої психології, юридичних наук;

в) відповідає перспективним напрямкам вдосконалення виховання людини, дозволяючи вирішувати найважливіші в сучасних умовах завдання формування основ планетарного свідомості і моральної поведінки, шанобливого ставлення до прав людини, що розвиває вищі прояви його духовності (гуманні відносини до інших людей).

Мета дослідження: розробити експериментальну програму знань про права людини для дітей старшого дошкільного віку; вивчити її доступність для дошкільників; визначити педагогічні умови формування у старших дошкільників уявлень про права людини.

Об'єкт дослідження: особливості засвоєння дітьми старшого дошкільного віку морально-правових норм (в умовах дошкільного закладу).

Предмет дослідження: педагогічний процес формування у старших дошкільників уявлень про права людини.

Гіпотеза: в старшому дошкільному віці можливо і доцільно проводити морально-правове просвітництво.

Гіпотеза:

- Правове виховання дошкільників здійснюється успішно, якщо батьківське виховання здійснюється з урахуванням вікових особливостей дітей дошкільного віку;

- Визначено критерії та рівні сформованих уявлень про права людини;

- Розроблена методика правового виховання, передбачена поетапність у формуванні доброзичливості і чуйності до оточуючих, ознайомлення дітей дошкільного віку з правами і обов'язками людини і закріплення отриманих знань у повсякденному житті.

Відповідно до проблемою, об'єктом, предметом, метою та гіпотезою було сформульовано такі завдання дослідження:

1). визначити сутність і специфіку морально-правового виховання старших дошкільників в умовах дошкільного закладу;

2). скласти науково-обгрунтовану програму ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з правами людини та експериментально перевірити її доступність;

3). визначити основні педагогічні умови, форми і методи роботи з формування у старших дошкільників уявлень про права людини і вихованню шанобливого ставлення до себе та інших.

Методологічною основою дослідження з'явилися загальнотеоретичні положення про моральне виховання дитини, про формування його особистості, основні положення конвенції ООН та декларація про права дитини.

Методи дослідження: група психолого-педагогічних методів: теоретичний аналіз педагогічної та психологічної літератури з проблеми дослідження, вивчення і аналіз методичних посібників, науково-популярної та художньої літератури для дітей, дослідно-експериментальна робота і її аналіз з використанням спеціально розроблених методик, спостереження, педагогічні ситуації (природні і спеціально модельований), метод "незакінчених пропозицій"; група соціологічних методів: бесіда, опитування, анкетування.

Наукова новизна і теоретична значущість дослідження.

Вперше морально-правове виховання дошкільників, формування уявлень про права людини розглядається як самостійна дослідницька проблема, що дозволило визначити зміст і обсяг доступних дітям знань з області юридичних наук; розробити програму і методику ознайомлення дітей 5-6 років з правами і обов'язками людини; науково обгрунтувати провідні педагогічні умови формування уявлень про права і обов'язки людини у дітей старшого дошкільного віку.

Практична значущість роботи правового виховання дошільників.

У масовій практиці роботи дошкільних установ, а також в сім'ї можуть бути використані: програма ознайомлення з правами людини, доступна дітям 5-6 років; зміст і структура педагогічного процесу, що забезпечують її реалізацію в старших групах дитячого саду; рекомендації до відбору і створення наочних посібників . Матеріали дослідження можуть бути включені в лекції з педагогіки для студентів педагогічних коледжів, інститутів, використані в процесі підвищення кваліфікації дошкільних працівників.

Достовірність отриманих результатів забезпечена опорою на наукову методологію, аналізом та використанням досягнень психолого-педагогічної науки, застосуванням комплексу взаімнодополняющіх методів, що відповідають поставленим дослідницьким завданням.
правове виховання
Апробація та впровадження результатів дослідження здійснювалися в дошкільних закладах м. Менделєєвська, ДОУ № 8 "Червона шапочка".

На захист виносяться наступні положення:

1. Ефективність здійснення правового виховання старших дошкільників в умовах дошкільного закладу можлива в контексті загальної системи морального виховання при наступних умовах:

- Використанні в комплексі різноманітних засобів і методів виховання, що дозволяють дітям глибше усвідомити гуманну сутність прав людини, його обов'язків, норм і правил поведінки;

- Створення в групі дітей атмосфери, що стимулює прояв гуманних почуттів і поважних відносин;

- Забезпеченні наступності виховних зусиль педагогів і батьків.

2. Дітям старшого дошкільного віку (5-6 років) доступна система знань про права людини, чітко структурно оформлена і спирається на такі наведені принципи відбору правового виховання дошкільників:

- Права, з якими діти постійно зустрічаються у своєму житті;

- Права, які найбільш часто можуть бути порушені дорослими або іншими дітьми;

- Права, знання яких може спричинити розвиток інтересу дітей до суспільних явищ.

3. Формування уявлень в дітей 5-6 років про загальні права людини відбувається успішніше, якщо будуть використані різні методи,такі як пошуково-експериментальні, ігрові, проблемні, практичні, методи спостереження і самоспостереження, що зробить цей процес особистісно-значущим.
Категорія: виховання колективу | Переглядів: 6639 | Додав: Sarum | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0