Вівторок, 19.03.2024, 04:54
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Травень » 31 » валеологічне виховання
16:54
валеологічне виховання
Короткий огляд стану здоров'я дитячого та дорослого населення країни показує прогресуючі тенденції до зростання захворюваності, зниження рівня здоров'я і до скорочення тривалості життя. Особливо тривожне становище складається зі здоров'ям дітей. За даними НДІ гігієни та охорони здоров'я дітей та підлітків за останні десять років кількість дошкільнят з хронічною патологією збільшилася в два рази, а не мають відхилень у стані здоров'я знизилося в три рази.

Майбутнє, як в Україні, так і в світі, безумовно, за молодим поколінням. Проте лише тільки здорова людина з гарним самопочуттям, оптимізмом, психологічною стійкістю, високою розумовою і фізичною працездатністю здатний активно жити (висока життєва позиція), успішно долати професійні та побутові труднощі.

Тому, в даний час одним із пріоритетних завдань, що стоять перед педагогами, є збереження здоров'я дітей в процесі виховання та навчання.

Дослідженнями вітчизняних і зарубіжних вчених давно встановлено, що здоров'я людини лише на 7-8% залежить від успіхів охорони здоров'я та на 50% від способу життя. Щоб бути здоровим, потрібно опанувати мистецтвом його збереження і зміцнення. Цьому мистецтву і має приділятися якомога більше уваги в дошкільному закладі, так як дошкільний вік найсприятливіший час для вироблення правильних звичок, які в поєднанні з навчанням дошкільнят методам вдосконалення та збереження здоров'я приведуть до позитивних результатів.

Тому, важливою ланкою в роботі дитячого саду є валеологічне виховання.

Валеологія - наука про здоровий спосіб життя збереженні, формуванні здоров'я, управлінні ним. Стосовно до дошкільної освіти, валеологія ставить своєю метою навчання дітей основним правилам і норма зміцнення здоров'я та прищеплення навичок здорового способу життя: активна праця, раціональний відпочинок, загартовування, заняття фізкультурою і саморозвитком, раціональне харчування, особиста гігієна, своєчасне звернення до лікаря. )

Питання охорони здоров'я дітей, формування культури здорового способу життя стали одним із напрямів діяльності нашого дитячого саду. У ДОП використовуються різні види здоровьезберегающіх технологій (медико-гігієнічні, фізкультурно-оздоровчі, освітні тощо). Для повноцінного розвитку і оздоровлення дітей у дитячому садку створені всі умови: є екологічна кімната, музичний зал, фізкультурний зал, фіто бар, кабінети медперсоналу, фізкабінет, процедурний кабінет, ізолятор для хворих дітей, аромолампи, доріжки здоров'я; працюють логопед і психолог.

Неможливо розвивати дитину, не створивши для цього відповідні умови. Тому одним з важливих етапів виховання основ здорового способу життя у дітей є створення предметно - розвиваючого середовища в групі. У першу чергу дітям потрібна наочність, яку ми пропонуємо їм через організацію валеологічних куточків та центрів, де в різній формі можуть бути представлені правила здорового способу життя, схеми догляду за зубами, волоссям, шкірою та ін Через схеми та малюнки, макети тіла людини діти мають можливість знайомитися з людським організмом. Так само пропонуємо дітям комплекси ранкової гімнастики, спортивні вправи для занять вдома. У центрі сюжетно рольової гри представлені всі атрибути для ігор, в яких дитина може закріпити правила гігієни, взаємодія з однолітками в проблемних і побутових ситуаціях.

З метою зниження захворюваності складений план лікувально-оздоровчих заходів, відповідно до якого проводяться: фітоаероіонізація, вітамінізація, полоскання горла настоєм з лікувальних трав, морською водою, діти отримують фіточай до складу якого входять лікувальні збори, в зимові місяці цибуля, часник, в літні зелені салати, проводяться гартують процедури. Велика увага приділяється дотриманню повітряного режиму в групах, організації прогулянок на свіжому повітрі, підтримці температурного режиму.

Зміцнення здоров'я здійснюється через досконалість фізичного розвитку дітей на фізкультурних заняттях. У дитячому саду проводяться: ранкова гімнастика, рухливі й малорухомі ігри, гімнастика після сну, гігієнічні процедури, точковий масаж. На прогулянці забезпечується можливість для рухової активності дітей. Спортивні та музичні розваги, свята (традиційні, фольклорні) допомагають розкрити можливості кожної дитини, сприяють виникненню позитивних емоцій. До питань формування здорового способу життя залучаються батьки.

Багаторічний досвід роботи показав, що недостатньо створити сприятливі умови для розвитку здорової дитини, необхідно ще й сформувати елементарні знання про свій організм, усвідомлене ведення здорового способу життя.

Валеологічне виховання здійснюється як під час занять, так і у вільний час. Нами складено план роботи по темі "Я людина", який розрахований на навчання дітей від трьох до семи років. Він включає в себе не тільки питання фізичного розвитку, але і питання духовного здоров'я. Дитина повинна не тільки вміти чистити зуби і робити зарядку, а й вміти любити себе, людей, життя. Тільки людина, що живе в гармонії з собою, світом, буде дійсно здоровий.

Наша мета:
виховати фізично і морально здорової людини;
спонукати прагне творити своє здоров'я, застосовуючи знання та вміння в згоді з законами природи та буття,тоюто ще з дитинства займатися валеологічним вихованням дошкільників.

Завдання:
формування усвідомленого ведення здорового способу життя;
розвиток самостійної активної діяльності по застосуванню знань про організм (гігієнічний поведінка, безпеку життя, фізичне виховання);
забезпечення психічного та фізичного саморозвитку;
формування у дитини позитивного ставлення до свого фізичного "Я";
зміна внутрішніх позицією особистості по відношенню до людей з обмеженням життєдіяльності.

На першому етапі роботи з валеологічного виховання наше завдання допомогти дітям усвідомити себе як людину. Дитина повинна зрозуміти, чим люди відрізняються від тварин і чим він, відрізняється від інших людей. Теми перших занять: "Хто я", "Як мене звати", "Ми - сім'я", "Люди дорослі, і люди маленькі", "Я росту".

Потім малюки знайомляться з частинами свого тіла, які вони можуть бачити (ручки, ніжки, голова і т. д.), їх призначення та догляду за ними. Наступним етапом роботи є ознайомлення з органами почуттів і з тим як вони функціонують. І тільки в старшому дошкільному віці підводимо дітей до поняття організм, знайомимо з внутрішніми органами.

При складанні занять, ми обов'язково включаємо до їх складу елементи ОБЖ. Пропонуємо дітям ситуації (ДТП, пожежа, отруєння і т. д.) в результаті яких, постраждав той чи інший орган. Вчимося надавати першу допомогу, обговорюємо, як потрібно поводитися, щоб цього не сталося.

Особливу увагу звертаємо на доступність матеріалу пропонованого дошкільнятам, на використовувані терміни. Якщо ми почнемо, пояснювати дітям як функціонує той чи інший орган науковою мовою вони не зрозуміють цього. Тому, ми намагаємося доступно донести відомості до дитячої свідомості, не спотворюючи основні валеологічні поняття.

Прийоми самомасажу корисні не тільки хворому, а й здоровій людині. У нашому дитячому саду використовується як частина заняття і в повсякденному житті варіант методик спецзакаліванія дітей А. Уманської і К. Денейкі. Діти із задоволенням виконують ігрові вправи з носиком, з вухами, руками і т. д., при цьому вони розвивають дрібну мускулатуру пальців і вчаться як можна допомогти собі і оточуючим.

Як відомо на здоров'я людини великий вплив має вміння керувати своїм настроєм, емоціями. Щоб сформувати навички саморегуляції поведінки, пропонуємо застосовувати соціально-поведінкові тренінги, тренінги емоцій аутотренінги.

Велику увагу в нашому дитячому садку приділяється вихованню внутрішньої позиції особистості по відношенню до людей з обмеженнями життєдіяльності, шляхом експериментування дітям пропонується спробувати зрозуміти як погано людині, яка не бачить, не чує і т. д.

Для закріплення і розширення знань з валеології, один раз в тиждень, у другій половині дня у нас працює гурток "Я - людина" де діти в невимушеній обстановці пізнають себе.

Форми, методи і прийоми роботи найрізноманітніші. Це екскурсії, спостереження, розглядання картин, заняття-бесіди різноманітні дидактичні і розвиваючі ігри, ігрові вправи, експерименти і досліди, валеологічні тести і завдання, відео та аудіозаписи.

Робота з дітьми будується в напрямку особистісно-орієнтованого взаємодії з дитиною, робиться акцент на пошукову активність самих дітей, спонукаючи їх до творчого відношенню при виконанні завдань. Заняття містять пізнавальний матеріал, що відповідає віковим особливостям дітей у поєднанні з практичними завданнями (тренінг, оздоровчі хвилинки - вправи для очей, для постави, дихальні вправи тощо), необхідними для розвитку навичок дитини.

Основним результатом роботи по вихованню потреби до здорового способу життя у дітей є те, що до кінця дошкільного віку діти здатні розуміти здоров'я значно, широко, як красу, щастя, успішність, а так само усвідомлюють, що здоров'я перебуває в їх руках.

Бути здоровим - природне бажання кожної людини. Основи фізичного і психічного здоров'я закладаються в дитячому віці. Важливо з самого дитинства формувати у людини здоровий спосіб життяякшо ваша дитина дошкільник - то навчати правовому вихованню школярів та екологічному вихованню школярів,щоб школяр міг турбуватися про себе та природу Треба вчити дитину любові до себе, до людей, до життя. Тільки людина, що живе в гармонії з собою і зі світом, буде дійсно здоровий.
Категорія: виховання колективу | Переглядів: 3712 | Додав: Sarum | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0