П`ятниця, 24.01.2025, 05:43
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Квітень » 26 » правове виховання дошкільнят
22:34
правове виховання дошкільнят

виховання

Роль освіти, в тому числі і дошкільної, на сучасному етапі розвитку України визначається завданнями її переходу до демократичного і правової держави.


Діти - найдорожче, що є в будь-якому суспільстві, незалежно від політичного ладу і релігійного віросповідання. Розуміючи це, педагоги стоять перед рішенням найважливішої проблеми: як захистити права дитини, врятувати покоління, яке повинно нас змінити? Соціальні, економічні та ідеологічні зміни, що відбуваються  в даний час, не можуть залишити без зміни систему дошкільного виховання та навчання. І питання про обов'язкове забезпечення інтересів і прав дітей, створення необхідних умов для розвитку, правове виховання дошкільнят, захисту і забезпечення активної участі підростаючого покоління вийшов тут на перше місце.

Необхідність розробки заходів з охорони прав дитини зажадала виділення міжнародного захисту прав дітей в особливий напрямок. Так був створений Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), який здійснює міжнародний захист прав дитини.

До основних міжнародних документів ЮНІСЕФ, що стосуються захисту прав дітей належать:
Декларація прав дитини (1959);
Конвенція ООН про права дитини (1989);
Всесвітня декларація про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей (1990).

Декларація прав дитини є першим міжнародним документом, в якому дорослих закликають до визнання і дотримання прав дітей шляхом законодавчих та інших заходів.

У десяти принципах Декларації проголошуються права дітей на ім'я, громадянство, любов, розуміння, матеріальне забезпечення, соціальний захист і надання можливості отримувати освіту та розвиватися фізично, розумово, морально і духовно в умовах свободи та гідності.

У Конвенції вперше дитина розглядається не тільки як об'єкт, що вимагає спеціального захисту, а й як суб'єкт права, якій надано весь спектр прав людини.

Конвенція визнає за кожною дитиною, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного, етнічного та соціального походження, юридичне право на:
виховання;
розвиток;
активну участь у житті суспільства.

Конвенція пов'язує права дитини з правами та обов'язками батьків та інших осіб, які несуть відповідальність за життя дітей, їх розвиток і захист, і надає дитині право на участь у прийнятті рішень, які зачіпають його сьогодення і майбутнє.

Конвенція висуває окремі вимоги до освітніх процесів (ст. 29), вважаючи, що освіта дитини має бути спрямована на:
Розвиток особистості, талантів, розумових і фізичних здібностей дитини в найповнішому обсязі;
Виховання поваги до прав людини та основних свобод, а також принципам, проголошеним у Статуті ООН;
Виховання поваги до батьків дитини, її культурної самобутності, мови та цінностей країни, в якій дитина проживає і цивілізацій, відмінних від її власної;
Підготовку дитини до свідомого життя у вільному суспільстві в дусі розуміння миру, терпимості, рівноправності чоловіків і жінок, дружби між усіма народами.

Згідно з Конвенцією, всі державні структури, в тому числі і навчально-виховні, зобов'язані широко інформувати як дорослих, так і дітей про принципи і положення Конвенції (ст. 42).

Не одне покоління фахівців ставило перед собою питання, з якого віку треба починати знайомити дитину з правами людини? За рекомендацією ЮНЕСКО, цю роботу пропонується починати ще в дошкільному віці.

Основна ідея роботи з правового виховання дошкільнят - визнання дитини повноцінної і повноправною особистістю: вільної і відповідальної, яка знає свої права і адекватні способи поведінки у випадках їх порушення, що володіє почуттям власної гідності і з повагою відноситься до інших, здатної на власний вибір і з розумінням сприймає думки і переваги оточуючих.

Перша необхідна складова, яка забезпечує правову культуру дитини - це правова культура дорослих та їх відповідну поведінку. Успішність роботи з цієї проблеми багато в чому залежить і від підготовки педагогічних кадрів. Тому робота з реалізації програми по правовому  вихованні дошкільнят була розбита на три етапи:
Робота з колективом ДОУ. 
Для освоєння змісту, методів і технологій по правовому вихованню дітей, а також для підвищення правової культури вихователів та їх кваліфікації в цій галузі було розроблено перспективне планування спеціальної методичної роботи , після проведення якої можна було перейти до наступного етапу.
Робота з підвищення правової культури батьків .
Результатом завершення перших двох етапів стала зміна свідомості дорослих, які з жалем відзначили, що часто права дітей порушують не тільки незнайомі, але і найближчі дитині люди. Лише після цього став можливим перехід до третього, найважливішого етапу.
Робота з дітьми.
Починати роботу доцільно з дітьми старшого дошкільного віку (шостий, сьомий рік життя). Нормативно-цільовим орієнтиром в освітній роботі з дітьми з формування основ правової культури стала картина психологічного складу дитини на порозі школи. До п'яти років складається дитяче суспільство, що грунтується на спільній грі і продуктивної діяльності. Дитина вже може регулювати свою поведінку, виходячи з побутових та ігрових правил і норм. До 6 - 7 років дошкільник цілком управляє своєю поведінкою, вміє довільно підпорядковувати себе поставленої мети (концентрувати увагу, докладати вольове зусилля), володіє подібними і мовними засобами упорядкування досвіду, має досить складним внутрішнім світом, етичними зразками, що визначають його дії і відносини. Тобто до кінця дошкільного дитинства дитина стає активним, усвідомлює себе суб'єктом власної діяльності і відносин з дорослими і однолітками.

Робота націлює на послідовне введення дитини в «правовий світ». Саме тому на першому етапі навчання робота з проблеми правового виховання носить опосередкований характер, щоб у підготовчій групі ввести дитину в «правовий світ», в кінцевому підсумку «утворюючи» його як активного правового суб'єкта.

Цілі і завдання роботи по правовому вихованню дошкільників визначаються вимогами, які висуває сучасне суспільство з його демократичними тенденціями розвитку.

Мета: створення умов для виховання майбутнього громадянина правової держави - вільного і відповідального, знає свої права і адекватні способи поведінки у випадках їх порушення, що володіє почуттям власної гідності і з повагою ставиться до інших, здатного на власний вибір і з розумінням сприймає думки і переваги оточуючих .

Завдання:
навчити вмінню спілкуватися з різними людьми;
формувати почуття приналежності до певної культури, поваги до культур інших народів і причетності до подій, що відбуваються в світі, країні, місті (селищі);
дати уявлення про Конвенцію ООН про права дитини, як про документ захищає їх; сформувати стійкі поняття про те, що кожна дитина має права; познайомити з правами дітей;
вчити дітей самостійно знаходити можливі варіанти пошуку допомоги та самозахисту в разі порушення їх прав.

Основними принципами реалізації програми по правовому вихованню є систематичність роботи по правовому вихованню, взаємозв'язок із заняттями з розвитку мовлення, ознайомлення з навколишнім світом, З, музичного виховання, вільної, ігровий, театралізованої діяльністю, співпраця дорослих і дітей, вихователів та батьків.

Виховно-освітня робота повинна проводитися системно весь навчальний рік при гнучкому розподіл змісту програми протягом дня. У рамках запропонованої програми рекомендується проводити роботу з дошкільнятами і як регламентовані заняття, і у формі невимушеної спільної діяльності дорослого з дітьми, де дорослий-партнер враховує інтереси та ініціативи дітей. Спеціально організовані заняття доцільно проводити в першій половині дня в рамках реалізації розділу «Дитина і навколишній світ» основної програми. Робота з дітьми поза занять може здійснюватися як до обіду, так і в другій половині дня. Слід враховувати той факт, що тематичний план не може передбачати все спонтанно виникають ситуації та складності. Від педагога в будь-який момент можуть знадобитися додаткові пояснення, відповіді на питання, організація ігрової ситуації, залучення відповідної художньої літератури.

правове виховання дошкільнят

Засобами реалізації програми по правовому вихованню на даному етапі стали спеціальні заняття, при проведенні яких гармонійно поєднувалися різноманітні форми - кругові бесіди, спеціалізовані ігри, ігри-жарти, читання, розповідання, театралізації і т.п. іншими засобами реалізації програми з'явилися презентації, ігри, тренінги та театралізовані вистави. До організації освітньо-виховного процесу на даному етапі були залучені не тільки педагоги ДНЗ, а й школярі, і батьки.


Результатами роботи стали позитивні зрушення в поведінці як дорослих, так і дітей, у тому числі усвідомлення своїх прав, розвиток самооцінки. В ході навчання діти придбали стійкі уявлення про свої права (на любов, турботу і увагу з боку дорослих, на прийнятний рівень життя, на відпочинок, на захист від усіх форм насильства та ін.) (Конспект заняття з ds50.ru) Діти навчилися відносити свої вчинки і вчинки інших людей до хороших чи поганих, засвоїли оцінки вчинків, які дають дорослі, і самі почали правильно оцінювати їх і правильно чинити. Діти переживають випадки порушення прав героїв казок чи реальних дітей (наприклад, у випадках, коли діти залишаються без батьків або піддаються жорстокому поводженню), пам'ятають про них, прагнуть самі бути краще.

Справжнім відкриттям стали спільні дитячо-батьківські проекти і їх презентації. Підготовка проекту «Генеалогічне древо», за словами батьків, подарувало багато радості і задоволення від спілкування зі своїми дітьми та іншими членами сім'ї. «Віримо, що саме наша дитина стане гілочкою, яка буде розвиватися, зміцнюватися, несучи мир, добро і процвітання нашому сімейному древу. Адже народна мудрість свідчить: «Без минулого немає майбутнього».

В даний шоу вилилася презентація проектів «Розкажу про свій народ», де дорослі і діти не просто розповідають про якусь національності і звичаї, а й розігрують уривки з казок різних народів, виконують пісні на своїй мові, танці своїх народів, пропонують скуштувати національні страви. Активну роль у підготовці та презентації проектів грають старші брати і сестри, представляючи і сімейні проекти.

Спільна робота педагогічного колективу і сім'ї з проблеми правового виховання дошкільнят допомогла дорослим і дітям стати ближче, навчила прислухатися один до одного і розуміти один одного.
Категорія: Правове виховання | Переглядів: 4221 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0