Вівторок, 23.01.2018, 08:40
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Червень » 1 » екологічне виховання дошкільників
09:25
екологічне виховання дошкільників

виховання

Екологічне виховання - це виховання моральності , духовност і, інтелекту.


Людина і природа: поети,Філософи, художники всіх часів і народів віддали данину цій вічній і завжди актуальної теми. Але, мабуть, ніколи вона не стояла так гостро, як в наші дні, коли загроза екологічної катастрофи нависла над людством і проблема екологізації діяльності людини стала життєвою необхідністю, одним з умов збереження загальної для всіх.

Природа своєрідно реагує на насильницьке вторгнення людини в її територію: на планеті стрімко зникають різні види тварин і рослин, а звільнені місця заповнюються шкідливими і небезпечними організмами, в тому числі хвороботворними; характерно останнім часом збільшення алергічних і нервово-психічних захворювань, зростає кількість дітей , які мають вроджені аномалії.

Століттями людина була споживачем по відношенню до природи: жив і користувався її дарами, не замислюючись про наслідки. І в мене виникло бажання охороняти природу від її невиправдано варварського знищення та забруднення, виховувати в людях дбайливе до неї ставлення. І починати потрібно з самих маленьких. Саме в дошкільному віці засвоєння основ екологічних знань найбільш продуктивно, так як малюк сприймає природу дуже емоційно, як щось живе. Вплив природи на дитину величезна: вона зустрічає малюка морем звуків і запахів, таємницями і загадками, змушує зупинитися, придивитися, задуматися. Краса навколишнього світу породжує почуття прихильності до того місця, де народився і живеш, і, в кінцевому рахунку, любов до Батьківщини.

"Рибі-вода, птиці-повітря, звірові-ліс, степи, гори. А людині потрібна Батьківщина. І охороняти природу-значить охороняти Батьківщину". Так говорив російський письменник Михайло Пришвін.

Екологічне виховання дітей дошкільного віку передбачає:

-Виховання гуманного ставлення до природи (моральне виховання);

-Формування системи екологічних знань і уявлень (інтелектуальний розвиток);

-Розвиток естетичних почуттів (уміння побачити і відчути красу природи, захопитися нею, бажання зберегти її).

-Участь дітей у посильній для них діяльності по догляду за рослинами і тваринами, з охорони і захисту природи.

Всі складові подібного комплексного підходу до екологічного виховання дошкільників в умовах дошкільного закладу існують не відокремлено, а взаємопов'язано. Так, гуманне ставлення до природи виникає в процесі усвідомлення того, що навколишній нас світ неповторний, унікальний, потребує нашої турботи, і закріплюється в процесі практичної діяльності по догляду за кімнатними рослинами, мешканцями живого куточка і т. д.

Розкрити перед дитиною красу природи і навчити побачити її справа складна. Для цього педагог сам повинен вміти жити в гармонії з природою, а діти повинні бути готові наслідувати кожен його рух. Вони дуже спостережливі і уважні до слів педагога, добре відрізняють позитивне і негативне в діях дорослих. Екологічна вихованість, щира любов до природи означає не тільки певний душевний стан, сприйняття її краси, а й її розуміння і пізнання.

Таким чином, найважливішою умовою успішної реалізації комплексного підходу є створення середовища, в якому дорослі особистим прикладом демонструють дітям правильне ставлення до природи і активно, у міру своїх можливостей, разом з дітьми беруть участь в природоохоронній діяльності.

У нашому дитячому садку проводиться велика робота з екологічного виховання дошкільнят.
В методичному кабінеті є природознавча література, посібники, схеми, таблиці, дидактичні посібники, ігри екологічного змісту. У групах створені куточки природи, які знайомлять дітей з кімнатними рослинами, умовами необхідними для їх росту і розвитку, для спостережень та праці в природі. На території ДОУ є екологічна стежка з описом природних об'єктів і мовним матеріалом до них. Але з урахуванням віку дітей їх правильніше називати екологічними стежками. Екологічна стежка виконує пізнавальну, розвиваючу, естетичну і оздоровчу функцію. Створюючи стежку, ми намагалися використовувати якомога більше і цікавих об'єктів. В якості видових точок, перш за все ми вибрали дерева, чагарники різних порід, різного віку, різної форми. Також у нас знайшовся старий пень, земля, покрита мохом, гриби, мурашині доріжки та їх ходи, скупчення солдатиків, невелика галявина з лікарськими рослинами: мати й мачуха, деревій, ромашка і живуть на ньому різні комахи: метелики, сонечка, гусениці, а на одній, дуже високою березі є гніздо. Дуже радує око квітучі рослини на клумбе.І вони підібрані так, що протягом сезону одні квіти змінюються іншими. Тут хлопці намагаються подбати про квіти: спушують, поливають, полят, обприскують. На прикладі бур'янів можна пояснити багато біологічні особливості рослин, вплив людини на рослинні співтовариства. З цією ж метою на стежці можна залишити невеликі витоптані ділянки. Порівнюючи їх з невитоптаннимі, ми наочно покажемо дітям, як змінюється рослинний покрив під впливом витоптування, і поговорити про правила поведінки на прогулянці, на відпочинку.

Екологічна стежка дозволяє більш продуктивно використовувати звичайні прогулянки з дітьми для екологічних занять і одночасно для оздоровлення дітей на свіжому повітрі. У різний час ми можемо відвідувати різні точки, навіть одну точку за прогулянку. Одні і ті ж об'єкти можна відвідувати багато разів, особливо в різні сезони року. Якщо ознайомча прогулянка, можна відвідати різні точки, коли ж ми переслідуємо конкретну мету (наприклад, з'ясувати, хто мешкає на пні), то обмежимося лише одним об'єктом. На стежці можна проводити спостереження, ігри, театралізовані заняття, екскурсії. Дуже важливо пам'ятати про інтегрований підхід: на стежці ми з дітьми спостерігаємо, розглядаємо, обговорюємо, аналізуємо і т. д., але свої враження про побачене вони потім висловлюють на заняттях з музики, образотворчої, театралізованої діяльності, у рухливих іграх.

Екскурсії-один з основних видів занять і особлива форма організації роботи з екологічного виховання, одна з дуже трудомістких і складних форм навчання. На екскурсіях діти знайомляться з рослинами, тваринами і одночасно з умовами їх проживання, а це сприяє утворенню первинних уявлень про взаємозв'язки в природі. Завдяки екскурсіям розвивається спостережливість, виникає інтересу до природи. Перебуваючи в лісі, на березі річки, діти збирають різноманітний природний матеріал для подальших спостережень і робіт у групі, в куточку природи. З нашими дітьми були організовані дуже цікаві екскурсії: "Комахи - наші помічники або шкідники?", "Золотий луг", "Зелений жабеня". Краса природи, що оточує їх, викликає глибокі переживання, сприяє розвитку естетичних почуттів.

Прогулянки також широко використовуються для екологічного виховання дітей. Ми знайомимо дітей із змінами природи по сезонах (тривалість дня, погода, зміни в житті рослин і тварин, праця людей). На прогулянках ми організуємо ігри з природним матеріалом (пісок, вода, сніг, листя, плоди). Для таких ігор на ділянці маємо таке обладнання, як ящик з піском, басейн, совочки, формочки, печатки. Саме на прогулянці діти знайомляться з властивостями піску, землі, глини, снігу, льоду, води. Крім цього використовуються різноманітні ігрові вправи "Знайди за описом", "Що, де росте", "Пізнай і назви", "Вершки-корінці", "Загадки про тварин" на впізнавання дерев, чагарників, квітів, тварин (по звуках, слідах і т. д.). Діти дуже люблять грати в ігри з іграшками, що приводяться в рух вітром "Султанчик", "Різнокольорові стрічки". Через гри діти можуть визначити силу і напрям вітру, його контрастність.

Для встановлення причин явищ, зв'язків і відносин між предметами і явищами я намагаюся використовувати якомога більше дослідів. Досвід завжди повинен будуватися на основі наявних уявлень, які діти отримали в процесі спостережень і праці. Проводяться досліди переважно у старших групах, а в молодшій і середній групах використовуються окремі пошукові дії. У кожному досвіді розкривається причина спостережуваного явища, діти підводяться до суджень, умовиводів. Уточнюються їх знання про властивості і якостях об'єктів природи (про властивості снігу, води, рослин, про їх зміни і т. д.) Досліди сприяють формуванню у дітей пізнавального інтересу до природи, розвивають спостережливість, розумову діяльність.

Часто на заняттях я використовую художню літературу,а іноді й валеологічне виховання,яке слід починати з валеологічного виховання дошкільників. Художня література про природу глибоко впливає на почуття дітей. Перш за все потрібно використовувати літературу, рекомендовану програмою дитячого садка,в якій висвітлені  нюанси правового виховання школярів. Це твори О. Пушкіна, Ф. Тютчева, А. Фета, М. Некрасова, К. Ушинського, Л. Толстого, М. Пришвіна, В. Біанкі, Н. Сладкова та інші. Після читання з дітьми проводжу бесіду, задаю питання, бачу в очах дітей співчуття, співпереживання або радість, захоплення. Дуже приємно, коли діти задають питання, де проявляється у них турбота і любов про друзів наших менших: "А його хтось врятує?", "А вони не замерзнуть?", "А чому йому ніхто не допоміг?" Дуже важливо донести до дітей сенс твору.

Під час тематичних занять з малювання "Сонечко", "Світлячок", аплікації "Яблунька", "Божа корівка", ліплення "Вишеньки", "Гусениця" та інших я використовую магнітофонний запис "Звуки природи".

Діти з розчуленням слухають "звуки природи" і роботи виходять набагато краще.

У дитячому саду щомісячно проводиться конкурс дитячих малюнків "Пори року", "Світ очима дітей", "Як я провів літо", "Листопад",

"Зимушка-зима", "Тане сніжок, ожив лужок". Або такий конкурс "Краща виріб із природного матеріалу". Діти намагаються будинку залучити батьків, бабусь, дідусів, сестер і братиків у виготовлення виробів.

Восени проводимо конкурс на тему: "Незвичайний урожай року", де діти приносять саму криву картоплю чи найдовший огірок або найбільший соняшник. Дітей це дуже радує і тішить.

За спільну роботу, діти і батьки отримують подяку і сюрпризи.

З дітьми старших і підготовчих груп проводимо вікторини, кросворди, інтелектуальні ігри "Знавці природи рідного краю", "Збережи природу", "Світ птахів", "Підводне царство". Ці способи роботи спрямовані на інтелектуальний розвиток дітей, так як вимагають відтворення, актуалізації уявлень про факти природи, закономірності, відомих дітям.
екологічне виховання
Одна з форм екологічного виховання є свята і розваги. Роль свят і розваг полягає в найсильнішому впливі на емоційну сферу особистості дитини. Важливо в таких святах не стільки відтворення знайомих музичних творів, віршів, ігор, відгадування загадок на теми природи, скільки включеність дітей в переживання подій, в усвідомлення екологічних проблем, доступних розумінню дітей. Ми проводили свята, присвячені дню захисту Землі: "Наш дім-Земля", "Зелена планета". По ходу сюжету розігрується дітьми казки, окремого епізоду ми намагалися викликати у дітей переживання гуманних почуттів, співчуття, гострого бажання допомогти героям або вирішити проблемну ситуацію .

Дуже тісно ведемо роботу з екологічного виховання з сім'єю. Тільки спираючись на сім'ю, тільки спільними зусиллями ми можемо вирішити головну задачу-виховання людини з великої літери, людину екологічно грамотного. У роботі з батьками з екологічного виховання дітей ми використовуємо як традиційні форми (батьківські збори, консультації, бесіди), так і нетрадиційні (ділові ігри, прямий телефон, круглий стіл, дискусії). Наприклад, при організації

батьківських зборів на тему "Завдання екологічного виховання" ми провели попереднє анкетування батьків з метою з'ясування їх розуміння пов'язаних з екологічним вихованням проблем. Батьківські збори ми почали з КВН між командою дітей і батьків, потім, після відходу дітей, проаналізували разом з батьками даний захід, зробили висновки.

Ефективною формою роботи з батьками є, наприклад, круглий стіл "Виховання доброти до природи". Почати можна з прослуховування магнітофонного запису розповідей дітей про своїх вихованців. Для батьків, діти яких проявляють жорстокість до тварин, мета бесіди-не нашкодь. Для батьків, діти яких проявляють байдужість, мета - зацікавити. Тому для кожної підгрупи батьків доцільно організувати окрему розмову.

Ще одна форма роботи з сім'єю-педагогічні ширми, в яких батькам необхідно давати чіткі, конкретні, практичні поради по вузькій темі. Через ширми можна знайомити дітей та батьків з народними прикметами, але обов'язково з завданням: чому так говорять?

Таку форму роботи, як консультації, наприклад "Використання художньої літератури в екологічному вихованні дошкільнят в сім'ї", можна почати з перегляду виставки книг по природі для дітей. Можна показати батькам сценку, наприклад "Лісові уроки ввічливості, в якій казкові персонажі розкажуть про те, як треба вести себе в природі. Після перегляду можна поговорити з батьками, дати конкретні поради, порекомендувати дітям вдома робити замальовки про природу, розглядати картини та ілюстрації про природі, подивитися які-то телевізійні передачі і т. д.

Такі форми роботи дають можливість продемонструвати батькам, які знання про природу є у дітей, показати, що ці знання необхідні для формування основ екологічної культури.

Для вирішення завдань екологічного виховання та розвитку я спираюся на програми "Юний еколог" С.Н. Ніколаєвої, "Відкрий себе" Є.В. Рилєєва, "Наш дім - природа" Н.А. Рижової, "семицветик" Ашікових, "Ми" М.М. Кондратьєвої.

Я вважаю, що в результаті проведеної роботи є позитивні результати:

-Сформовані початку екологічної культури у дітей;

-Сформовано усвідомлено правильне ставлення до об'єктів і явищ природи, екологічне мислення;

-Діти вчаться практичних дій з охорони природи;

-Розвиваються розумові здібності дітей, які проявляються в умінні експериментувати, аналізувати, робити висновки;

-У дітей з'явилося бажання спілкуватися з природою і відображати свої враження через різні види діяльності.

Я планую організувати гурток "Юний еколог", що дозволить задовольнити індивідуальні запити і потреби дітей. Гуртки будуть носити інтегрований характер, побудований на взаємодії природознавчих знань і діяльності дитини.

Все хороше в людях - з дитинства!

Як витоки добра пробудити?

Доторкнутися до природи всім серцем:

Здивуватися, дізнатися, полюбити!

Ми хочемо, щоб земля розквітала,

І росли, як квіти, малята,

Щоб для них екологія стала

Не наукою, а частиною душі!
Категорія: Для вас, батьки | Переглядів: 11656 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
2  
:) 

1  
ok