Вівторок, 23.01.2018, 08:39
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Березень » 21 » виховання +в сімї
22:13
виховання +в сімї

виховання

Проблеми сімейного виховання можуть стати глобальними проблемами того суспільства, в якому нам належить жити. Якщо ми погано виховуємо своїх дітей або зовсім намагаємося перекласти турботу про них на чужі плечі, - ми своїми руками будуємо собі майбутнє, в якому нас будуть оточувати, може бути, успішні і ділові, але байдужі люди.


Вчителі та вихователі наших ніжно улюблених чад скаржаться - батьки (тобто ми з вами) абсолютно перестали цікавитися вихованням дітей. Як же так, обурюємося ми, ми ж читаємо спеціальну літературу, освоюємо методики Домана, Монтессорі, Нікітіна і Зайцева, з ранніх років віддаємо дитину на англійську, бальні танці та в спортивну секцію, запрошуємо на будинок логопеда. Ключові слова тут «віддаємо» і «запрошуємо», і це одна з основних проблем сімейного виховання. Ми намагаємося всіма силами перекласти на чужі плечі виховання власних нащадків, абсолютно забуваючи про те, що сімейне виховання закладає основу особистості. І це саме та сфера, де не можна повністю довіритися фахівцям, потрібно вкласти власну душу.
Особливості психології сімейного виховання

Дитині дуже важливо знати, що батьки люблять його, причому просто так, незалежно від його успіхів у навчанні, поведінки або спортивних досягнень. Це нам, дорослим, здається само собою зрозумілою любов батьків до дітей, а їм, дітям, потрібні докази. Малюк всіма силами намагається звернути увагу на себе, якщо не хорошими вчинками, то хуліганством або впертим небажанням слухатися. Батьки ж часто не розуміють подаються їм сигналів і затверджуються в думці, що допустили якісь промахи у вихованні в сім'ї і, знову ж таки, намагаються зайняти дитя якимись корисними справами, бажано, у присутності професійного педагога.

Кожному з батьків слід пам'ятати, що особливістю виховання дітей у сім'ї є те, що на перше місце ставляться почуття і емоції. Ви не оцінюєте дитини, ви його любите і приймаєте таким, яким він є.

Всупереч поширеній думці, любов'ю не можна зіпсувати дитини. Якщо ви дійсно любите своє чадо, ви не станете потурати його примхам і заохочувати розвиток поганих нахилів. Як правило, дозволяють дитині робити все, що він хоче, люди, що прикривають любов'ю слабкість характеру. Якщо ваша любов не настільки сильна, щоб відмовити дитині в чомусь, що може нашкодити йому, то можна говорити про проблеми виховання в сім'ї.
Про сімейне виховання як про заставу комфортного життя в суспільстві

Сімейне виховання дозволяє дитині отримати перші знання про той світ, в якому він має жити, уявлення про те, що таке добре і що таке погано, як потрібно чинити в тій чи іншій ситуації. Завдяки вихованню в родині, малюк отримує початкові навички спілкування та взаємодії в колективі, нехай навіть цей колектив обмежений трьома членами сім'ї. До речі, ось чому важливо, щоб у дитини були брати і сестри. Діти з багатодітних сімей більш пристосовані до життя в суспільстві, такому сімейному вихованню можна присвоїти звання «школи життя».

Однією з позитивних особливостей сімейного виховання є спілкування дитини з представниками різних вікових категорій. Він вчиться будувати взаємини з людьми не тільки різного складу характеру, а й різного віку. Виховання у великій сім'ї готує людину до життя, створюючи мініатюрну модель соціуму.
Кілька простих правил сімейного виховання

У кожній родині свої особливості, прийоми і традиції сімейного виховання. Не можна дати універсальні поради всім-всім-всім, не враховуючи віковий і кількісний склад і соціальний рівень. Тим не менш, деякі загальні правила існують. Вони прості і банальні, але, як і багато очевидні речі, іноді забуваються нами.

- Сімейне виховання передбачає атмосферу любові, щастя, тепла і доброзичливості.

- Батьки приймають дитину такою, якою вона є, намагаються розвинути його здібності, все краще, що в ньому є.

- Сімейне виховання враховує особливості (вікові, гендерні, особистісні) дитини і будується на основі цих особливостей.

- Виховання дітей у сім'ї будується на взаємній повазі, з якого і беруть початок високі пред'являються вимоги.

- Проблеми сімейного виховання часто корениться не в дитині, а в особистості батьків, чию модель поведінки діти неусвідомлено копіюють.

- Виховання в сім'ї будується на тому позитивному, що є в маленьку людину. Не можна акцентувати увагу виключно на недоліках. Такий підхід помилковий і призводить до розвитку комплексів.

- У сімейному вихованні достатньо просто дотриматися наступний принцип, на якому наполягають фахівці з дитячої психології: будь-яке навчання, будь-які заходи, спрямовані на розвиток дитини, повинні будуватися у формі гри.

- Загальний тон виховання в сім'ї повинен бути позитивним і оптимістичним.
Негативні фактори і проблеми сімейного виховання

Також існують і недоліки сімейного виховання, які можуть зіграти негативну роль у житті людини. Таким негативним особливостям сімейного виховання варто приділити особливу увагу, оскільки саме вони змушують деяких педагогів говорити про доцільність системи інтернатів, тобто загальної освіти у відриві від сім'ї. Назвемо найбільш розповсюджені негативні фактори виховання дітей у сім'ї.

- Матеріальні фактори можна вважати найбільш впливовими в благополучних сім'ях. Сімейне виховання як у більш забезпечених сім'ях, так і в сім'ях з невеликим достатком часто засновані на культивуванні ідеї превалювання матеріальних цінностей над духовними.

- Цінність сімейного виховання падає, якщо батьки не просто є людьми бездуховними, а й налаштовані агресивно протидіяти розвитку духовного начала в дитині.

- Дві сторони однієї медалі - безкарність і авторитаризм - також не йдуть на користь виховання дітей у сім'ї. У дитини складається перекручено картина світу, що провокує подальше неадекватну поведінку та розвиток прихованих комплексів.

- Абсолютно неприпустимо виховання в сім'ї в атмосфері аморальності, навіювання дитині аморальних уявлень про поведінку людей.

- Важкий психологічний клімат в родині - на жаль, явище настільки поширене, що цей фактор навіть не вважають за потрібне згадувати. Тим не менш, виховання в неблагополучних сім'ях в атмосфері скандалів, рукоприкладства, сварок батьків надає на дитину вкрай негативний вплив і може стати джерелом подальших психологічних проблем.

- Часто виховання в, здавалося б, благополучної сім'ї приносить абсолютно не ті плоди, які має приносити. Так буває, якщо батьки впевнені у своїй психологічно-педагогічної доктрині (зазвичай застарілої або помилковою), застосовуючи в сімейному вихованні психологічний тиск, фізичні покарання, завдаючи дітям не тільки тілесні, але і душевні страждання.

На щастя, сьогодні існують служби психологічної допомоги і правові служби, куди дитина може звернутися, якщо його здоров'ю, розуму або життю загрожує небезпека.

Однак, незважаючи на всі підводні камені, сім'я залишається найважливішою умовою правильного розвитку дітей. Тенденція, яка намітилася в сім'ях, не може не радувати. Батьки, особливо молоді, сприймають і аналізують інформацію про виховання і методиках розвитку дитини, застосовують отримані знання на практиці і намагаються приділяти своїм дітям більше уваги, ніж їм самим діставалося в дитинстві. Пам'ятайте, що знання, уявлення про світ, звички, закладені сім'єю, залишаться з людиною на все життя і багато в чому стануть визначальними умовами його поведінки і успішного життя.
Категорія: Для вас, батьки | Переглядів: 1892 | Додав: Sarum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0